Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Proč cena zlata vyskočila na osmiměsíční maximum

Cena jedné unce zlata (31,1 g) zlata vyskočila po víkendu na 1 878,55 dolaru, což byla nejvyšší cena od 9. května 2022. Americké burzovní objednávky (futures, pozn. aut.) na zlato se uzavíraly dokonce na ceně 1 883,20 dolaru. Analytici se pak začali předhánět v tom, kdo najde nejvíc důvodů tohoto vývoje. A ukázalo se opět ono tajemné: Za vším hledej Čínu.

Cena jedné unce zlata (31,1 g) zlata vyskočila po víkendu na 1 878,55 dolaru, což byla nejvyšší cena od 9. května 2022. Ilustrační foto: iStock

Čínská lidová banka o víkendu na svých webových stránkách zveřejnila informaci, že v prosinci navýšila své držby zlata o dalších 30 tun, po nákupu 32 tun v listopadu. Zlaté rezervy centrální banky se tak zvýšily na 2 010 tun. Jak upozorňuje španělský server FXStreet naposledy Čína hlásila nákupy zlata v září 2019 a před tím v říjnu 2016.

Podle indického webu BussinesLive jde o reakci trhu na nepřímé důkazy, že americká centrální banka začíná vyhrávat boj s inflací. Vysoké úrokové sazby, které srážejí cenu zlata, by se mohly dočkat stabilizace.

„Měkčí americká data posílila přitažlivost zlata… Kumulativní zpřísňování centrální banky USA v roce 2022 začíná dopadat na ekonomiku, a tak si může dovolit zpomalit tempo zpřísňování.

PSALI JSME: Po třech letech Čína přiznala nákup zlata

Další zpomalení cenových tlaků by mohlo posílit chuť na zlato, zatímco dolar zůstane pod tlakem,“ uvedl analytik Christopher Wong.

Kromě lepších amerických dat a propadu amerického dolaru britský web Investing.com vidí další důvod růstu ceny zlata v tom, že největší spotřebitel tohoto kovu na světě, kterým je Čína, o víkendu znovu otevřel své hranice více či méně zavřené od začátku pandemie covidu-19. To mělo posílit čínský jüan vůči dolaru na čtyřměsíční maximum a zvýšit přitažlivost zlata.

Důvodem růstu zlata mají být i nižší výnosy amerických vládních dluhopisů. „Pokles výnosů státních dluhopisů učinil z amerického dolaru méně atraktivní investici. Slabší dolar má tendenci zvyšovat zahraniční poptávku po zlatu denominovaném v dolarech,“ konstatuje izraelský FX Empire. S dalšími závěry nabádá počkat do čtvrtka, kdy budou v USA zveřejněna nová data o inflaci.

PSALI JSME: Tajemná Čína odtajnila nákup 32 tun zlata

(rek)