Zlato (oz) / USD
1 905,32
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ťuk, ťuk. Kdo je tam? Stagflace!

Analytik Peter Ginelli píše: V poslední době jsme viděli výraz „stagflace“ v mnoha titulcích článků od mnoha respektovaných analytiků. Mluví o ní i bývalý a nejdéle působící předseda americké centrální banky (Fed) Alan Greenspan. Zde jsou některé ukázky: „Alan Greenspan říká, že jsou bubliny v akciích a dluhopisech,“ citoval Tae Kim v televizi CNBC. „Stagflace, hrozba pro dolar,“ napsal na webu FX Street Andrew Masters. „Ťuk, ťuk. Kdo je tam? Stagflace!“ nadepsal svou stať John Peabody na Seeking Alpha.

Kde budou ceny zlata, až se stagflace vrátí? Mnohem výš než dnes. Ilustrační foto: Shutterstock

V nedávném rozhovoru na CNBC Greenspan uvedl, že „ve fiskálně nestabilním dlouhodobém výhledu jsme už skoro desetiletí ve stagnaci a pracujeme na cestě k stagflaci.“ Co je to ta stagflace? Termín je kombinací „stagnace“, která z ekonomického hlediska znamená nízký hospodářský růst a „inflace“, což je devalvace dolaru, která vede k vyšším cenám zboží a služeb.

„Naposledy USA zažily stagflaci koncem 70. let a počátkem 80. let. Průměrný růst HDP byl mizivých 0,92 %, což představuje vážnou recesi. V době dvou let vlády Jimmyho Cartera a po něm dvou let vlády Ronalda Reagana se inflace zvýšila na 15 % a Fed byl v boji proti rostoucím cenám nucen zvýšit úrokové sazby až na 21 %,“ dokládá Peter Ginelli.

Jak reaguje zlato

Když v listopadu 1976 Jimmy Carter porazil ve volbách prezidenta Geralda Forda, bylo zlato za 122,50 dolaru za unci. O čtyři roky později, když Reagan porazil Cartera, se zlato vyšplhalo na rekordních 850 dolarů za unci. To je skok o 596 % za pouhé čtyři roky, z nichž většina spadá do posledních dvou letech Carterova vládnutí.

„Takže kde budou ceny zlata, až se stagflace vrátí? To nikdo neví, ale jedna věc je jistá: mnohem výš než dnes. Použijeme-li model z roku 1970, tedy nárůst o 596 % z dnešní ceny zlata 1321 dolarů, vychází to na 7867 dolarů za unci. Dokonce, i když jsme konzervativní a předpokládáme, že se cena zlata zvedne jen o polovinu než tehdy, vyjde to na 3933 dolarů za unci. To znamená, že minimálně můžete ztrojnásobit své peníze, pokud si z historie vezmete poučení,“ uvedl Peter Ginelli na serveru The Market Oracle.

Jak dál?

Rostoucí zadlužení USA minulý týden překročilo hranici 21 bilionů dolarů. Schodek se příští rok podle Kongresového rozpočtového výboru navýší o víc než bilion a o další víc než dva biliony během několika málo let. Severní Korea, Rusko, Blízký východ a obchodní válka s Čínou a Evropou mohou poslat ceny ještě výš.

„Můžete buď počkat za postranní čárou, sledovat ceny zlata a po letech litovat, nebo můžete diverzifikovat část svého portfolia do drahých kovů ještě před finančním zemětřesením nebo stagflací a zajistit si finanční budoucnost. Volba je na vás,“ končí Ginelli, jehož profesionální zázemí je především na trhu s drahými kovy. Jeho výzkumy už přes deset let analyzují denní zpravodajské události a jejich vliv na trh s drahými kovy.

(rek)

Další z kategorie Zlato