Zlato (oz) / USD
1 919,47
0,01 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Přetížená pašerácká linka zlata z Keni do Indie

Keňan cestující z Nairobi byl 7. března v Indii zatčen poté, co předstíral, že cestuje s nemocným dítětem s cílem propašovat zlato v hodnotě 8,5 milionu korun. Keňan, jehož totožnost nebyla zveřejněna, dorazil na mezinárodní letiště Indíry Gándhíové s přenosnou kyslíkovou bombou a s kyslíkovou maskou připevněnou na obličeji dítěte.

Není to poprvé, co byli pasažéři cestující mezi Keňou a Indií dopadeni při pašování. Ilustrační foto: iStock

„Předstíral, že dítě je kriticky nemocné a potřebuje kyslík. Celníci však v kyslíkovém přístroji odhalili zlato. Při osobní prohlídce bylo nalezeno sedm slitků o váze kolem sedmi kilogramů. Cestující byl zatčen,“ cituje Nairobi News indická média.

Není to poprvé, co byli pasažéři cestující mezi Keňou a Indií dopadeni při pašování. V únoru byli v Indii zatčeni dva členové letové posádky Kenya Airways rovněž za údajné držení skrytého zlata. „Podezřelá posádka národního dopravce byla zatčena, když jejich letadlo přistálo na letišti v Bombaji,“ uvedly indické úřady.

PSALI JSME: Vládnoucí elity Zimbabwe pomáhají pašování zlata ze země

Není jasné, zda celníci dostali tip, ale podle vyjádření keňské strany, posádka údajně odletěla z mezinárodního letiště Jomo Kenyatta v Nairobi a na palubě pak bylo bez celního prohlášení nalezeno 18 kilogramů zlata. Kdo měl možnost držet v ruce kilovou zlatou cihličku, dobře ví, že příliš místa nezabere.

Nejčerstvější případ pochází ze 14. března, kdy byly v Indii za držení skrytého zlata zatčeny tři Keňanky. Celní úředníci na mezinárodním letišti v Bombaji uvedli, že byly přistiženy při pokusu propašovat do země přes tři kilogramy zlata. Ženy přiletěly z Addis Abeby v Etiopii.

Zlato bylo ukryto v jejich spodním prádle a podrážce bot. „Všechny jsou keňské národnosti. U jedné z nich bylo zjištěno, že ukrývala zlato v podrážce, další žena měla zlato ve spodním prádle a v třetím případě ho žena ukrývala v části těla,“ uvedli bez dalších podrobností celníci.

PSALI JSME: Indická poptávka po zlatě opět roste

Bezcelně lze do Indie přivézt jen 20 gramů zlata u mužů a 40 gramů zlata u žen. Clo se neplatí za zlaté ozdoby. Jinak se na dovoz vztahuje souhrnné clo ve výši 15 procent.

Indům, kteří žili v zahraničí šest měsíců nebo déle, je povoleno převážet do Indie až jeden kilogram zlata v této sazbě. Pokud byli v cizině méně než šest měsíců, činí sazba 38,5 procenta a ta se týká i veškerého zlata nad 1 kg.

Celníci zlato bezdůvodně nezabavují. Při podrobném celním prohlášení by převážení zlata do země nebo ze země neměl být problém.

PSALI JSME: Pašoval zlato v respirátoru

(rek)

Další z kategorie Zlato