Zlato (oz) / USD
1 889,46
0,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Posilování dolaru snížilo cenu zlata

Zdá se, že analytici jsou zmateni aktuálním pohybem ceny zlata. Když si nevědí rady, obvykle narýsují dva scénáře, Jeden dobrý a jeden špatný. Podle dobrého, když oslabí dolar, cena unce zlata stoupne na 1 960 dolarů, podle špatného dolar posílí a unce bude stát kolem 1 850 dolarů. Víc než stodolarový rozptyl pak nikoho nenaštve, ať už to dopadne jakkoli.

Podle většiny komentářů stojí za nynějším poklesem ceny zlata zveřejnění zápisu Federálního výboru pro volný trh americké centrální banky. Ilustrační foto: iStock

Podle většiny komentářů stojí za nynějším poklesem ceny zlata zveřejnění zápisu FOMC, což je zkratka Federálního výboru pro volný trh americké centrální banky. Zápis prozrazuje, kolik členů hlasovalo pro červencové zvýšení úrokových sazeb a jaké k tomu měli důvody. Ukázalo se, že ze 12 členů výboru bylo deset jestřábů a dva se přimlouvali za ponechání sazby a hlasování se zdrželi.

Příští zasedání FOMC má být v září, což je dost velký prostor, aby si finančníci mohli zaspekulovat podle libosti. Podle toho to také s cenou zlata vypadá. Vytvořily se dva názorové proudy. Jedni si myslí, že se zvyšováním sazeb je konec, druzí věří, že v září k ještě jednomu zvýšení dojde.

PSALI JSME: Bude zlato levnější jen o prázdninách?

Jejich argumentem je věta ze zápisu: „S inflací stále vysoko nad dlouhodobým cílem výboru a napjatým pracovním trhem většina účastníků i nadále spatřovala významná proinflační rizika, která by mohla vyžadovat další zpřísnění měnové politiky.“

Padly i jiné jestřábí věty, že pokud FOMC v září sazby nezvýší, může to udělat v listopadu nebo v prosinci. Všichni se však shodují, že vše bude záviset na aktuálních datech z americké ekonomiky. „Očekávání mezi obchodníky na peněžním trhu na zvýšení sazeb příští měsíc vzrostlo z 10 % na 12 %,“ upřesňuje míru nejistoty britský web Investing.com.

„Myslíme si, že úrokové sazby zůstanou v září beze změny. Jsou obavy, že by zvyšování úroků mohlo zajít příliš daleko (jak zdůraznili někteří členové FOMC) a zvýšit šance na recesi. Vzhledem k tomuto riziku a pozitivnímu vývoji inflace a mzdových nákladů si myslíme, že růst sazeb bude na několik měsíců pozastaven. Snižování úrokových sazeb předpokládáme od března,“ uvádí analýza nizozemské banky ING.

PSALI JSME: Amerika nehodlá zmírnit úrokové sazby. Co to znamená pro zlato?

Přesto jestřábí výroky FOMC nyní zvyšují výnosy amerického dolaru a státních dluhopisů. Cena zlata se dostala na nejnižší úroveň za pět měsíců – na 1 890 dolarů. „Prodejci zlata ale čekají další pokles, protože zájem o americký dolar roste,“ dodává FXStreet, který zlato dokonce označil za mrtvou kočku.

Zlato však zlevnilo i v Česku, protože propad jeho světové ceny byl vyšší než posílení dolaru vůči koruně, jak ukazují data v záhlaví našeho portálu. Oproti březnovému vrcholu je teď unce zlata v české měně o víc než 2 000 korun levnější.

PSALI JSME: Cena zlata klesla na pětiměsíční minimum pod 1890 dolarů za unci

(rek)

Další z kategorie Zlato