Zlato (oz) / USD
1 889,16
0,70 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena zlata klesla na pětiměsíční minimum pod 1 890 dolarů za unci

Cena zlata během dnešního obchodování sestoupila na pětiměsíční minimum pod 1890 dolarů (zhruba 41 850 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Dolů ji tlačí růst výnosů u dluhopisů vlády Spojených států a silný kurz dolaru.

zlato
Zlato tlačí růst výnosů u dluhopisů vlády Spojených států a silný kurz dolaru. Foto: iStock

Cena zlata dnes klesla až na 1888,30 dolaru za unci, tedy na nejnižší úroveň od 15. března, napsala agentura Reuters. Později však své ztráty smazala a krátce po 10:00 SELČ se pohybovala v blízkosti 1896 dolarů za unci. Oproti středečnímu závěru si tak připisovala zhruba 0,2 procenta.

Nejnovější údaje o ekonomice Spojených států podporují očekávání, že americká centrální banka (Fed) bude pokračovat v boji proti inflaci prostřednictvím vysokých úrokových sazeb. Ty jsou pro cenu zlata nepříznivé, protože prohlubují jeho nevýhodu proti investicím přinášejícím úroky, jako jsou například dluhopisy.

Výnosy u desetiletých dluhopisů americké vlády se vyšplhaly na desetiměsíční maximum, což pomohlo dolaru k výstupu na nejvyšší úroveň od poloviny června. Silnější dolar zvyšuje ceny zlata i dalších komodit z pohledu držitelů ostatních měn, což obvykle podkopává poptávku.

„Cena zlata by v krátkém období měla pokračovat v poklesu,“ uvedl analytik Michael Langford ze společnosti Scorpion Minerals. Podle jednoho z analytiků Reuters by cena zlata mohla sestoupit pod 1880 dolarů za unci.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato