Zlato (oz) / USD
1 635,88
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
37 961,25
0,00 %
EUR / USD
1,09
0,00 %
USD / CZK
23,21
0,00 %
Zlato
Španělské šperkařství TOUS je vyšetřováno kvůli podvodu

Španělské úřady vyšetřují klenotnictví TOUS kvůli podezření, že prodává šperky, jež neobsahují takové množství drahých kovů, které prodejce deklaruje. Oznámil to včera soud v Madridu.

Klenotnictví TOUS obvinění odmítá. Trvá na tom, že certifikát jeho výrobkům udělují nezávislé laboratoře v souladu s nejvyššími kritérii kvality. Foto: iStock

Případ se vyšetřuje na základě stížnosti jednoho svazu spotřebitelů, podle nějž „určité přívěsky a šperky klenotnictví TOUS neobsahují pouze zlato a stříbro, jak to uvádí reklama“. Vyšetřovací soudce předvolal zmocněnce firmy TOUS a zástupce nezávislého podniku odpovědného za certifikaci kvality šperků a postoupil případ k jednání na národní úrovni, protože je možné, že škodu utrpělo mnoho lidí.

Klenotnictví TOUS má ve světě 700 prodejen a proslavené je zejména stříbrnými a zlatými přívěsky ve tvaru medvídka. Spotřebitelský svaz Consujoya tvrdí, že klenotnictví vydává za šperky z ryzího zlata předměty, jež jsou potaženy jiným kovem. Mohlo se tím dopustit podvodu a lživé reklamy. „Když si někdo koupí medvídka a zaplatí za něj přes 400 eur (10.000 korun), tuší, že může být z náhradního materiálu a ne ze zlata?“ napsal svaz na facebooku.

Klenotnictví TOUS, jež prodává šperky v 53 zemích světa včetně USA, Jižní Ameriky i Asie, obvinění rozhodně odmítá. Trvá na tom, že certifikát jeho výrobkům udělují nezávislé laboratoře v souladu s nejvyššími kritérii kvality.

Ve svém prohlášení firma uvedla, že používá galvanoplastiku, která umožňuje opracování i objemných kusů. V některých případech může šperk obsahovat „nekovové jádro, které pomáhá zajistit stabilitu“. Při výrobě se ale firma podle svého prohlášení řídí legislativou platnou pro drahé kovy a výrobky jsou vždy opatřeny certifikátem s informací o výrobním postupu i o obsahu čistého zlata nebo stříbra.

(ČTK)