Zlato (oz) / USD
1 726,73
0,57 %
Zlato (oz) / CZK
43 378,00
0,49 %
EUR / USD
1,09
0,19 %
USD / CZK
25,12
0,08 %
Zlato
Osmnáctiletý Němec napálil banku falešným zlatem za 300 tisíc eur

To, o čem ostatní jenom sní, se podařilo mladému muži z německého Göttingenu. Změnil bezcenný kov na zlato – přinejmenším při prodeji bance. Teď se za svůj skutek zodpovídá před soudem.

Osmnáctiletý mladík dokázal v deseti případech peněžnímu ústavu Sparkasse Göttingenu zpeněžit pozlacený kov. Foto: iStock

Psal se rok 2016 a tehdy osmnáctiletý mladík dokázal v deseti případech peněžnímu ústavu Sparkasse Göttingenu zpeněžit pozlacený kov, který si pořídil na internetu. Utržil za něj přesně 302 849 eur (7,73 mil, korun), přičemž jeho náklady činily pouhých osm tisíc eur (24 tisíce korun), konstatoval podle listu Die Welt prokurátor v obžalovacím spise.

Dětsky působící obžalovaný před soudem pro mladistvé vinu nepopřel. „Nepře se o to, zda tomu tak bylo,“ sdělil jeho obhájce. Mladý muž se u soudu doznal, že si pozlacené pruty obstaral prostřednictvím internetu – vyšetřovatelům vypověděl, že „od Rusů“. První obchod uskutečnil v září 2016 – čtyři pruty. Následovalo jich devět, počet pozvolna rostl a při posledním prodeji na sklonku listopadu 2016 dokonce osmdesát. „Úředníkům v bance namluvil, že zlato pochází z dědictví,“ podotkla agentura DPA.

V soudní síni obžalovaný odpovídal – pokud vůbec – naštvaně a lakonicky. Víc než občasné tiché „ano“ neřekl. Justice přitom neřešila otázku, jak je možné, že zaměstnanci Sparkasse Göttingen tak dlouho a trestuhodně nezjistili, že vyplácejí peníze drzému podvodníkovi. 

Banky většinou vykupují zlato zálohově

Spolková banka v dobrozdání soudu potvrdila, že podobný případ na německém území jí není znám. „Banky totiž zpravidla vykupují zlato zálohově a nechávají si možnost důkladně posoudit pravost koupě předtím, než vyplatí doplatek,“ upozornila Spolková banka.

Během vyšetřování zajistila policie na mladíkově kontě 183 tisíc eur (4,7 milionu korun). Obžalovaný tvrdí, že si pořídil jen počítač a mobilní telefon, a netuší, kam se poděl zbytek. Nakonec připustil, že větší obnos možná minul za mince. „Numismatikem jsem se stal už devíti letech,“ nechal se slyšet.

Vyšetřovatelé však u něho žádné cennější mince neobjevili.

(plk)