Zlato (oz) / USD
1 919,50
0,01 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Podle expertů je zlato nastaveno na 2 500 dolarů za unci

Kdekdo se podivuje tomu, jak zlato dokázalo za posledních 12 měsíců odolat všemu, co jeho cenu obvykle snižuje. Od posilujícího dolaru přes rekordní úrokové sazby až po odliv investic ze zlatých burzovních fondů.

Dalším důvodem pozitivního výhledu zlata jsou vedle spotřebitelské poptávky i silné nákupy centrálních bank. A návrat poptávky po zlatých špercích v Číně a Indii. Ilustrační foto: iStock

To nabádá většinu analytiků k prognózám ceny zlata převyšujícím 2 000 dolarů za troyskou unci a někteří se neobávají ani ceny 2 500 dolarů do konce příštího roku, což by pro dnešní investory byl zisk kolem 26 procent.

Jedním z odvážných je David Neuhauser, zakladatel Livermore Partners, který si stanovil cíl 2 500 dolarů do konce roku 2024. „Hodně z toho má co do činění s tím, že konce roku se může zmocnit recese a v příštím roce ještě nabrat sílu.“ Neuhauser očekává, že stagflace v globální ekonomice přetrvá v příštích několika letech, protože inflace se bude stále držet mezi třemi až pěti procenty.

„Jsem si docela jistý, že během několika let uvidíme zlato za 2 500 dolarů. Jakýkoli druh recese bude pro zlato pozitivní,“ přidává se i Randy Smallwood, generální ředitel Wheaton Precious Metals, který neuralgické body vidí ve slabší čínské a americké ekonomice.

Carley Garnerová, spoluzakladatelka makléřské firmy DeCarley Trading a autorka sedmi knih o komoditách hojně citovaná četnými weby také prohlásila, že žlutý kov je v dobré pozici k dosažení nových historických maxim, až začne americký dolar slábnout, o čemž téměř nikdo nepochybuje, jakmile centrální banka USA (Fed) přestane zvyšovat úrokové sazby.

PSALI JSME: Každý mejdan jednou skončí. I ten úrokový

„Najednou se nebudeme divit zlatu za 2 000 dolarů, ale novým cenovým rekordům,“ cituje zkušenou americkou obchodnici arabský ekonomický web Zawya. Garnerová ale upozorňuje, že trh by mohl zůstat hodně volatilní.

„Vidím, jak se zlato na konci roku a na začátku roku příštího pohybuje nad úrovní 2 100 dolarů,“ přidává se generální ředitel kanadské bankovní společnosti TD Securities Bart Melek, „protože jsem přesvědčen, že se Fed odkloní od současného restriktivního režimu ještě před dosažením dvouprocentního inflačního cíle,“ prohlásil v americké televizi CNBC.

Klíčovým důvodem pozitivního výhledu pro zlato je podle analytiků především konec cyklu zvyšování úrokových sazeb v USA. A vzhledem k tomu, že cena zlata má většinou inverzní vztah k úrokovým sazbám, jakmile klesnou, alternativní investice jako vládní dluhopisy, přestanou být tak atraktivní jako dnes.

Dalším důvodem pozitivního výhledu zlata jsou vedle spotřebitelské poptávky i silné nákupy centrálních bank. A návrat poptávky po zlatých špercích v Číně a Indii. „Poptávka po zlatě v některých regionech se vrátila a poptávka centrálních bank zůstává silná,“ potvrzuje Nicky Shiels, vedoucí analytička největší švýcarské rafinerie drahých kovů MKS PAMP.

PSALI JSME: Odvážná predikce ceny zlata americké banky JP Morgan

(rek)

Další z kategorie Zlato