Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Každý mejdan jednou skončí. I ten úrokový

Trh se zlatem prohrává boj s trhem dluhopisů. Růst jejich výnosů ve Spojených státech i jinde přitahuje i rozvážnější investory, protože se zdá, že vysoké úrokové sazby budou vládnout finančnímu světu déle, než by se čekalo.

Cena zlata historicky reaguje vždy pozitivně, jakmile začne snižování sazeb. Ilustrační foto: Pixabay.com

Konkrétně výnosy bezpečných vládních dluhopisů v USA už úspěšně otestovaly 4,3 procenta, což je nejvíc za patnáct let. Ale pozor! Silnější dolar, který tyto výnosy přináší, cenu zlata v jiných měnách paradoxně zvyšuje!

Zlato má tendenci zářit spíš v dobách nízkých nebo záporných úrokových sazeb, kdy chabé výnosy nabízené jinde vyváží nebo i předčí malý, leč vytrvalý růst ceny zlata, které navíc patří k nejméně rizikovým dlouhodobým investicím. „Ty časy jsou očividně dávno pryč a je těžké odhadnout, zda a kdy by se mohly vrátit,“ konstatuje komentář na stránkách analytické společnosti DailyFX.

Zneklidňující však je, že většina bankovních expertů neslevuje ze svých prognóz o budoucím růstu ceny zlata nad magickou hranici 2 000 dolarů za unci. Naposledy ekonomové ANZ Bank uvedli, že protivítr, který brzdí zlatou plachetnici, nevydrží dlouho.

PSALI JSME: Saxo Bank: Zlato dosáhne do konce roku nového rekordu nad 2 100 dolarů

„Naše základní předpověď je, že úrokové sazby jsou na svém vrcholu, byť nevylučujeme možnost dalšího zvýšení sazeb. Ať tak či onak, reálné výnosy z úrokových sazeb pravděpodobně s uvolňující se inflací porostou. Přesto náš střednědobý a dlouhodobý pohled na zlato zůstává pozitivní. Jen prognózu ceny 2 100 dolarů za unci posouváme na konec prvního čtvrtletí příštího roku.“

Jak píše Investing.com, každý hospodářský cyklus jednou skončí. „Očekávání poklesu úrokových sazeb před rokem 2024 je vysoce nepravděpodobné, ale historicky cena zlata reaguje vždy pozitivně, jakmile snižování sazeb začne…

… S dalším zdražováním dolaru by cena zlata mohla pokračovat v poklesu o něco déle. Ale až se dolar převalí, dá se očekávat, že růstový trh s drahými kovy bude pokračovat. Prozatím je třeba mít trochu víc trpělivosti,“ vyvozuje z technické analýzy server s třemi miliardami zobrazených stránek měsíčně.

PSALI JSME: Podle ING zlato každé tři měsíce zdraží o tisíc korun

(rek)

Další z kategorie Zlato