Zlato (oz) / USD
1 821,65
1,43 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pochybnosti o zlatu jsou zase v módě

Už je to tu zase. Opět se na internetu rojí otázky, zda je zlato skutečně bezpečnou investicí. Zlato během týdne zlevnilo o sto dolarů a všichni se ptají proč. Kdo však připomene, že například americký zlatý poklad měl v roce 1973 hodnotu 6,22 miliardy dolarů a totéž zlato v roce 2023 stojí 273,7 miliardy dolarů?

Největší módou je teď svalovat pokles ceny zlata na burzovní zlaté fondy (ETF). Ilustrační foto: iStock

Jednoduché otázky obvykle očekávají jednoduché odpovědi. Největší módou je teď svalovat pokles ceny zlata na burzovní zlaté fondy (ETF). Všichni od amerického Forbesu, přes britský Invezz po indický The Economic Times poukazují na odliv investic ze zlatých fondů, protože všude jinde se dá vydělat víc.

Ostře sledované americké zlaté fondy iShares Gold Trust a SPDR Gold Trust skutečně zaznamenaly v posledních čtyřech měsících obrovský odliv investic. SPDR Gold Trust Trust, největší ETF zaměřený na zlato s aktivy přes 52,2 miliardy dolarů, v září ztratil přes 998 milionů dolarů poté, co v srpnu to bylo 1,4 miliardy dolarů. Letos už celkem přes 2,4 miliardy dolarů.

Také iShares Gold Trust, který má aktiva kolem 24,7 miliardy dolarů, v září ztratil přes 1,1 miliardy po srpnu kdy to bylo 875 milionů dolarů a v červenci 271 milionů. Celkově fond letos přišel o 2,1 miliardy dolarů.

PSALI JSME: Zlato se snaží prorazit výše. Jeho cenu teď určují ETF fondy

Totéž platí pro ETF investující do těžby zlata. Často zmiňovaný VanEck Gold Miner ETF v září ztratil víc než 327 milionů dolarů, letos už celkem 664 miliony dolarů.

Internet tak kypí varovnými výkřiky: Ceny zlata na nejnižší úrovni od 10. března! Z nejvyšší letošní ceny ztratilo zlato 11,37 procenta! Výkon zlata vyvolává otázku, zda je bezpečným přístavem a zajištěním proti inflaci! Investoři opouštějí svá zlatá aktiva, protože ceny zlata stále klesají! Ale není to náhodou naopak?

Ať tak či onak, na výsledku to nic nemění. Ale pozor, ještě není konec roku. Připomeňme si loňskou výkonnost menších fondů s aktivy do miliardy dolarů. Goldman Sachs Physical Gold ETF +14,64 procent nebo iShares Gold Trust Micro +14,72 procent. Pochybnosti o zlatu kolovaly i tehdy, ostatně jako minimálně posledních 50 let.

PSALI JSME: Adam Hamilton: Investoři do zlatých akcií zmizeli

(rek)

Další z kategorie Zlato