Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Pochybnosti o nákupech zlata centrálními bankami dál kvetou

Centrální banky letos v létě údajně nakoupily rekordní množství zlata, ale oficiální data ukazují jiný obrázek. Například takový, že množství zlata uloženého v Bank of England v Londýně – srdci globálního trhu s drahými kovy, kde zlato skladují mnohé centrální banky z celého světa – ubývá.

Centrální banky letos v létě údajně nakoupily rekordní množství zlata, ale oficiální data ukazují jiný obrázek. Ilustrační foto: iStock

Od července do září zaznamenal sektor centrálních bank rekordní čtvrtletní nákupy zlata. Alespoň to uvádí zveřejněný odhad Světové rady pro zlato (WGC), marketingového organizace těžebního a zpracovatelského průmyslu, který uvádí nákup přes 399 tun zlata.

Toto číslo, které se rovná víc než 40 procentům z celosvětové produkce zlata v daném období, daleko přesahuje 120 tun, které oficiálně oznámily samotné centrální banky.

PSALI JSME: Tajemná Čína odtajnila nákup 32 tun zlata

Číslo zahrnuje „podstatný odhad nehlášených nákupů,“ vysvětluje WGC. „Není na tom nic zvláštního, protože ne všechny oficiální instituce veřejně oznamují své aktuální držby zlata, nebo tak činí se zpožděním“.

Vedoucí analytik švýcarské rafinérské skupiny MKS Pamp Nicky Shiels ale webu BullionVault řekl, že „neexistují žádné důkazy o tak velkých nákupech, když cena zlata ve stejném čtvrtletí klesla z 1 800 dolarů na 1 625 dolarů za troyskou unci“.

Takže spíš než nákupy na otevřeném trhu „buď Rusko, nebo Čína přebírají do rezerv svou vlastní produkci, případně některá z nezápadních zemí odebírá vzhledem k sankcím s velkou slevou zlato z Ruska“.

PSALI JSME: Zlaté nákupy ve znamení devítek

Samostatná data Bank of England, druhého největšího správce zlata zahraničních centrálních bank po newyorském Federálním rezervním systému (Fed) říkají, že množství zlata v jejích londýnských trezorech se v inkriminovaném třetím čtvrtletí naopak o 189 tun snížilo.

Meziročně ke 30. září vzrostla celková držba zlata centrálních bank podle nových údajů Světové rady pro zlato o 711 tun, zatímco množství zlata v Bank of England kleslo o 451 tun, přičemž se držby zlata newyorského Fedu, vyčleněné pro zahraniční centrální banky, nezměnily.

PSALI JSME: Neznámí kupci rekordního množství zlata

(rek)