Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Po umělci se zlatou kostkou jdou bankéři s modrou krví

Marketinková kampaň k uvedení nové kryptoměny Castello Coin na trh se mimořádně zdařila. Umělec Niclas Castello (43), manžel televizní hvězdy Sylvie Meisové (43), odhalil minulý měsíc v newyorském Central Parku zlatou kostku o váze 186 kilogramů a ceně deseti milionů eur (253 milionů korun).

Umělec Niclas Castello (43) odhalil minulý měsíc v newyorském Central Parku zlatou kostku o váze 186 kilogramů a ceně deseti milionů eur. Ilustrační foto: Castello Coin

O velkolepé akci informovala média po celém světě; článek jste si mohli přečíst i na našem webu. Poté se rozjel v legendární restauraci Cipriani večírek bohatě obsazený celebritami a Niclas a Silvie vrkali na parketu jako čerstvě zamilovaní, napsal německý týdeník Bunte.

Novou kryptoměnu vymyslel spolu se skupinou investorů Sven Wenzel (44), úspěšný finanční poradce a podnikatel. Má navázat na úspěch slavného bitcoinu. V roce 2010 měl jeden bitcoin hodnotu 0,08 centu, před válkou na Ukrajině, v době premiéry zlaté kostky, se obchodoval za více než 34 tisíc eur (860 710 korun).

Protože se však dnes o své kupce ucházejí stovky různých internetových měn, vsadil Wenzel na přitáhnutí pozornosti. Jako reklamního ambasadora získal Castella. Vysoce ceněný umělec, který se narodil v někdejší NDR jako Norbert Zerbs, se společně se svou manželkou se těší velkému zájmu médií.

Zlatá kostka ležela ve středu na chodníku v Central Parku přibližně v těchto místech, před otevřeným koncertním sálem Naumburg Bandshell. Ilustrační foto: iStock

Dvě knížata budou bránit své jméno

V dalekém Německu však umělecké představení s nulovým pochopením sledovali dva šlechtici: Kníže Ferdinand Castell-Castell (56) a kníže Otto Castell-Rüdenhausen (36) vlastnící ctihodnou rodinnou banku Fürstlich Castell’sche Bank. Nejstarší soukromou bavorskou banku založili jejich předci ve Würzburgu v roce 1774; dnes zaměstnává na dvě stovky lidí.

Obávají se, že by mince Castello mohla být spojována s jejich finanční institucí, a proto proti této internetové měně zakročili.

Název Castell si nechali v různých variantách chránit již před lety, mimo jiné pro svou službu správy digitálních aktiv Castell Insight. Oba soukromí bankéři se obávají, že by se investoři mohli domnívat, že mince Castello prodává jejich instituce. Právníci společnosti Castell ze stuttgartské advokátní kanceláře Avantcore napsali, že se objevilo „riziko záměny“.

Nejstarší soukromá bavorská banka – Fürstlich Castell’sche Bank – byla založena ve Würzburgu v roce 1774; dnes zaměstnává na dvě stovky lidí. Foto: Mattes – Eigenes Werk, Gemeinfrei, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10142586

Rozhořela se právní bitva na ostří nože

Příslušný orgán v Německu již zahájil řízení, které bude pravděpodobně trvat déle než rok. Wenzel si najal hvězdného právníka Felixe Holzhäusera (43). Úspěšně zastupoval třeba fotbalovou legendu Franze Beckenbauera (76) a v oboru se se těší pověsti toho, který neprohrává.

V tomto případě čelí Holzhäuser obtížné výzvě, protože Niclas Castello nezískal ochranu svého jména.  Namítá, že investoři mohou jednoduchým vyhledáváním na internetu zjistit, že kryptoměna s knížecím finančním ústavem nemá nic společného. A navíc na rozdíl od šlechtických rodů nelze přehlédnout písmeno O na konci jména.

Není tedy jisté, zda v tomto sporu o virtuální zlato 21. století zvítězí šlechta, nebo umění.

PSALI JSME: Zlatá kostka v newyorském Central Parku

(plk)

Další z kategorie Magazín