Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatá kostka v newyorském Central Parku

Běžci a pejskaři, kteří každé ráno chodí do newyorského Central parku, se toto úterý dočkali zářivého překvapení. Poblíž otevřeného koncertního sálu Naumburg Bandshell totiž od páté hodiny ležela zlatá kostka, kterou hlídala početná ochranka. Záhy se ukázalo, že jde o dílo (východo)německého umělce Niclase Castella (*1978), jenž chtěl nezvyklou instalací upozornit na to, že uvádí a trh vlastní kryptoměnu Castello Coin.

Zlatá kostka ležela ve středu na chodníku v Central Parku přibližně v těchto místech, před otevřeným koncertním sálem Naumburg Bandshell. Linky na fotografie přinášíme kvůli autorským právům níže v textu. Ilustrační foto: iStock

Kostka, pojmenovaná The Castello Cube, je celá vyrobena z ryzího 24karátového zlata a váží 186 kilogramů. Jedna její strana měří asi 45 centimetrů a její stěna má tloušťku asi šest a půl milimetru. Hodnotu díla zahraniční média uváděla s odkazem na středeční cenu zlata – tedy přibližně 11,7 milionu dolarů. Dílo však není na prodej.

ODKAZ NA FOTO: Umělec, narozený ve východním Německu, se svou zlatou kostkou

Ve zprávě zaslané serveru Artnet News Castello označil dílo za „konceptuální umělecké dílo ve všech jeho aspektech“ a uvedl, že jeho záměrem bylo „vytvořit něco, co je mimo náš svět – co je nehmotné“. Podle Castellova týmu byla zlatá kostka odlita ve slévárně ve švýcarském Aarau a kvůli velikosti si vyžádala speciální ručně vyrobenou pec.

ODKAZ NA FOTO: Zlatkou kostku v Central Parku hlídala početná ochranka

„Kostku lze vnímat jako jakési komuniké mezi vznikajícím kulturním ekosystémem 21. století založeným na kryptografii a antickým světem, kde vládlo zlato,“ řekla serveru vídeňská galeristka Lisa Kandlhoferová, která byla v New Yorku u příležitosti uvedení díla na trh. Téhož dne večer se kostka přesunula na soukromou večeři na Wall Street, které se údajně účastnilo mnoho celebrit.

ODKAZ NA FOTO: Při zevrubné prohlídce se ukázalo, že kostka byla instalována „vzhůru nohama“

(luk)

Další z kategorie Magazín