Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Frank Holmes: V době vysoké inflace a rostoucích sazeb si zlato vždy vedlo dobře

Kanadsko-americký investor a filantrop Frank Holmes v pondělí z pozice generálního a investičního ředitele veřejně obchodovatelné investiční společnosti U.S. Global Investors, která dohlíží na aktiva v hodnotě více než čtyř miliard amerických dolarů, vyslal do světa své investiční doporučení pro období před zvýšením sazeb americké centrální banky (Fed).

Podle známého investora a filantropa Franka Holmese si zlato v době vysoké inflace a rostoucích sazeb vždy vedlo dobře. Foto: By U.S. Global Investors – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=101765419

Frank Holmes na webových stránkách U.S. Global Investors připomněl, že komodity zaznamenaly v kalendářním roce 2021 čistý odliv ve výši 4,2 miliardy dolarů. „Mezi ETF fondy s největšími ztrátami aktiv v loňském roce patřil fond SPDR Gold Trust (GLD), který je krytý zlatem a ztratil 10,8 miliardy dolarů, a fond United States Oil Fund LP (USO), který ztratil 2,8 miliardy dolarů,“ uvedl známý investor.

Podle něj, vzhledem k tomu, že inflace vypadá mnohem lépe, než se očekávalo, a vzhledem k zahájení infrastrukturních projektů po celých Spojených státech v hodnotě 1,2 bilionu dolarů věří, že letošní rok přinese komoditním a kovovým fondům „obrat ve štěstí“.

„Investoři letos 22. ledna přesunuli do fondu GLD 1,63 miliardy dolarů, což znamenalo největší jednodenní příliv tohoto ETF fondu v jeho přibližně 18leté historii,“ napsal Holmes a dodal, že „je to chytrý tah“.

PSALI JSME: V roce 2021 byla po zlatě rekordní poptávka. Až na ETF fondy

Podle Světové rady pro zlato (WGC, World Gold Council) se zlatu historicky dařilo nejen v dobách vyšší inflace, ale také v dobách rostoucích sazeb. „Pokud se podíváme na poslední čtyři cykly zpřísňování sazeb Fedu, v období od února 1994 do prosince 2015 se žlutému kovu nedařilo v měsících před prvním zvýšením sazeb Fedu, ale poté překonal výkonnost amerických akcií a dolaru až rok a půl po zvýšení sazeb.

„Důvod? WGC se domnívá, že slabší zelená bankovka mohla zlatu poskytnout podporu, za prvé. A za druhé, výnosy amerických akcií nebyly tak silné, jako před zvýšením sazeb, což mohlo také zvýhodnit zlato jako bezpečný přístav,“ navrhl investor vysvětlení.

To by podle Holmese naznačovalo, že čas k nákupu zlata může nastat právě nyní, potenciálně necelé dva měsíce před tím, než Fed v březnu oznámí zvýšení sazeb: „Jako vždy doporučuji 10% váhu zlata, z toho pět procent ve fyzických slitcích a pět procent ve vysoce kvalitních zlatých těžebních akciích, podílových fondech a ETF.“

PSALI JSME: Goldman Sachs zvyšuje prognózu ceny zlata na 2 150 dolarů

(luk)