Zlato (oz) / USD
1 915,86
0,43 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Pár slov, jež srazila cenu zlata

Stačilo pár slov a cena zlata zařadila zpátečku. Musel je ovšem pronést člen rady guvernérů a člen měnového výboru Fedu (americké centrální banky, pozn. aut.), který rozhoduje o úrokových sazbách. Christopher Waller v pátek řekl, že za víc než rok došlo jen k malému pokroku v boji s inflací a že je zapotřebí dalšího zvýšení úrokových sazeb, aby se ceny dostaly pod kontrolu.

Cena zlata se podle analytiků stabilizuje někde kolem 2 000 dolarů za unci. Ilustrační foto: iStock

Nespecifikoval, kolik takových zvýšení podporuje, ale agentuře Associated Press řekl, že inflace „je stále příliš vysoká, a tak moje práce není hotová… tudíž je třeba dál zpřísňovat měnovou politiku“. Waller také uvedl, že pomalý vývoj inflace znamená, že měnová politika bude muset zůstat přísná po značnou dobu a déle, než trhy očekávají.

A nastalo zemětřesení. Cena unce zlata se snížila o 36 dolarů, zatímco dolar se odrazil od ročního minima a výnosy státních dluhopisů vzrostly. „Před květnovým zasedáním měnového výboru Fedu cena zřejmě ještě klesne,“ konstatoval Daniel Pavilonis, hlavní analytik společnosti RJO Futures, ve zprávě agentury Reuters. „Takže tady vidím nějaké vybírání zisků, ale stabilizujeme se někde kolem 2 000 dolarů,“ dodal.

PSALI JSME: Bank of America říká, že unce zlata by mohla stát přes 2 500 dolarů

Analytici se v širším kontextu domnívají, že výhled drahých kovů zůstává pozitivní, zvlášť po tak hvězdném běhu, kdy obavy z recese vyvolávaly naději, že by Fed přece jen mohl se zvyšováním sazeb skončit. „Dál očekáváme, že cena zlata dosáhne rekordních výšin a rozšíří zisky na 2 100 dolarů,“ cituje server Mining.com Phillipa Streibleho, hlavního tržního analytika společnosti Blue Line Futures z Chicaga.

Zdálo by se, že takový optimismus trhu po Whallerových slovech nemá žádný reálný základ, kdyby centrální bankéř v závěru svého vyjádření nezmínil, že do konce letošního roku by mohla inflace klesnout na tři až 3,5 procenta.

PSALI JSME: Forbes: V létě zlato zdraží na 2 300 dolarů za unci

(rek)

Další z kategorie Zlato