Zlato (oz) / USD
2 721,40
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Padl další rekord snů. Na zlato zřejmě nikdy není pozdě

Za pouhý den zdražila unce zlata o šest set korun a určitě už se nedá v Česku koupit pod 66 tisíc korun. A je to sotva měsíc, kdy bylo senzací, že cena jedné unce zlata překročila hranici 60 tisíc korun. Dovoz zlata do Česka propadl, ale obchody se zlatem pokračují. Nabídku dnes tvoří Češi, kteří se snaží realizovat zisky ze zlata nakoupeného dřív.

Cena zlata v pátek překonala další psychologickou bariéru spotovou cenou 2 713,88 dolaru za unci, která se očekávala až na konci letošního roku. Ilustrační foto: iStock
Cena zlata v pátek překonala další psychologickou bariéru spotovou cenou 2 713,88 dolaru za unci, která se očekávala až na konci letošního roku. Ilustrační foto: iStock

Téměř stoprocentní zisk za nějakých pět šest let k tomu přímo vybízí. A to se mnozí spokojí i s hrubým meziročním čtyřicetiprocentním ziskem. Nebo stačí připomenout, že na začátku roku se u nás zlato prodávalo za 46 tisíc korun. Kdo si tehdy koupil deset uncí, je už v plusu 200 tisíc korun. A žádnou zásadní změnu v dalším vývoji ceny zlata analytici v Česku ani v zahraničí neočekávají.

Není divu, když cena zlata v pátek překonala další psychologickou bariéru spotovou cenou 2 713,88 dolaru za unci očekávanou až na konci roku. Proto analytici americké banky Goldman Sachs už přehodnotili prognózu cílovou cenou 2 900 dolarů za unci na začátku roku 2025. Experti Bank of America se mohou tetelit, jak rychle se přibližuje jejich odhad 3 000 dolarů za unci. To v české měně evokuje další zisky v nezvykle krátké době.

PSALI JSME: Další rekord ceny zlata

Důvody růstu ceny zlata i v budoucnu jsou dva. Za prvé rozpočtové deficity Spojených států povedou k oslabování dolaru, od kterého se cena zlata v jiných měnách odvíjí, protože oba přední prezidentští kandidáti, Kamala Harrisová a Donald Trump, vykazují jen malý sklon k fiskální zdrženlivosti.

Druhým důvodem je, že centrální banky budou dál po tunách skupovat zlato do rezerv, což jen dokazuje, že ani ony svým měnám nebo dolaru stoprocentně nevěří. Jinak by za poslední desetiletí nestoupl průměrný podíl rezerv ve zlatě ze tří na deset procent, jak argumentuje právě Bank of America.

PSALI JSME: Zlato vnímáme jako čistý diverzifikátor rezerv, uvedla ČNB

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato