Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Ošklivé úvahy? Jak pro koho…

Americké spotřebitelské ceny v květnu meziročně stouply o 8,6 procenta, což naznačuje, že Federální rezervní systém (Fed, americká centrální banka, pozn. red.), by mohl pokračovat ve zvyšování sazeb na každém svém zasedání po půl procentech až do září.

Fed, americká centrální banka, by mohl pokračovat ve zvyšování sazeb na každém svém zasedání po půl procentech až do září. Ilustrační foto: iStock

Vidina zisků na vládních dluhopisech a dalších instrumentech proto odlákala trhy od zlata, což poslalo tento kov na nejnižší úroveň od 19. května s cenou 1824,63 dolaru za troyskou unci. Leč opět se leskloučké zlato ukázalo jako bezpečné aktivum a ztráty brzy vymazalo.

Minulý pátek se jeho cena dostala přes 1860 dolarů za unci, když investoři přehodnotili ekonomické dopady vyšších úrokových sazeb.

„Zlato získalo poté, co průzkum Michiganské univerzity ukázal, že nálada amerických spotřebitelů počátkem června klesla na rekordní minimum. Vysoké úrokové sazby obvykle oslabují přitažlivost drahých kovů, protože se promítají do zvýšených nákladů na držení tohoto aktiva, které nevynáší žádný předem daný úrok,“ uvedl analytik agentury Reuters Kenny Wong.

„Cena zlata se přesto v pátek ve volatilním obchodování odrazila ode dna, když se pozornost obrátila k ekonomickým rizikům poté, co zvýšené hodnoty inflace v USA posílily sázky na agresivní zvýšení úrokových sazeb,“ konstatoval analytik.

PSALI JSME: Peter Schiff: Poptávka po fyzickém zlatě naznačuje obavy z recese

Další osud zlata může záviset na zasedáních Fedu, ještě připomněl Wong. A není divu. Většina amerických analytiků nyní řeší pouze spekulace, jak dlouho a do jaké míry budou centrální bankéři v měnovém výboru postupovat. Současná úroková sazba je od 5. května 0,75 % až 1 %. Největší nárůst od roku 2000, protože inflace se vyšplhala na 40letá maxima.

„Jakékoli naděje, že Fed může zmírnit tempo zvyšování sazeb po červnových a červencových zasedáních, se nyní zdají být daleko,“ napsal hlavní finanční analytik webu Bankrate Greg McBride. Ekonomové z Deutsche Bank dokonce uvedli, že nyní předpovídají zvýšení sazeb na 4,125 procenta do poloviny roku 2023.

„To jsou ošklivá čísla… Řekl bych, že ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku budeme pravděpodobně v recesi s potvrzením ve druhém čtvrtletí roku 2023,“ řekl agentuře Reuters Peter Cardillo, hlavní ekonom Spartan Capital Securities.

Když je úroková sazba Fedu vysoká, banky to odrazuje od toho, aby si navzájem půjčovaly, a nabídka hotovosti v ekonomice klesá. To znamená, že spotřebitelé i banky si půjčují a utrácejí méně, což může způsobit zpomalení ekonomiky. Další logická úvaha už nemůže vést nikam jinam, než ke zlatu.

PSALI JSME: Při stagflaci bude zlato spásou

(rek)