Zlato (oz) / USD
1 967,27
0,54 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Peter Schiff: Poptávka po fyzickém zlatě naznačuje obavy z recese

Podle nejnovějších údajů americké mincovny US Mint v květnu explodovala poptávka po amerických mincích Gold Eagle (Zlatý orel). Mincovna informovala, že minulý měsíc prodala 147 000 uncí amerických „zlatých orlů“ v různých nominálních hodnotách v celkovém počtu 200 500 mincí.

Prodeje zlatých slitků odrážejí úzkost, kterou investoři právě teď pociťují, tvrdí Peter Schiff. Foto: Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25238905

To, ve srovnání s dubnem představuje 67% nárůst a nárůst o neuvěřitelných 617 procent ve srovnání s 20 500 uncemi prodanými v květnu loňského roku. Že je zájem o investice do zlata letos trendem, potvrzuje i srovnání prvních pěti měsíců letošního a loňského roku, uvedl odborný server Coinnews.

Zatímco v loni za uvedené období mincovna prodala 471 000 uncí Gold Eagle, letos to bylo o více než 40 procent více: Přesně 661 500. Když se odečtou výpadky prodeje související s onemocněním covid-19, vzrostl letos prodej slitků o 400 procent oproti pětiletému průměru v letech 2015 až 2019.

„Lidé se vydávají nakupovat fyzický kov, aby měli schované nějaké skutečné peníze,“ napsala na svém webu společnost Schiffgold, kterou před dvanácti lety založil Peter Schiff, známý americký tržní stratég, burzovní makléř a ekonom. Ten před pár dny řekl serveru Kitco News, že „prudký nárůst poptávky po fyzickém kovu odráží rostoucí obavy investorů, které bublají pod povrchem“.

PSALI JSME: Americká mincovna loni prodala 27,5 tuny zlata

Prodeje zlatých podle něj slitků odrážejí úzkost, kterou investoři právě teď pociťují. „Když slyšíte ekonomy mluvit o recesi, začíná dávat smysl, proč jsou prodeje slitků tak silné. Zlato bude vždy dlouhodobým uchovatelem hodnoty,“ říká Schiff s tím, že „recese už je pravděpodobně tady“.

Schiff si nemyslí, že půjde o mírnou recesi: „Myslím, že tato recese bude horší, než Velká recese, která začala po finanční krizi v roce 2008. Zdá se, že mainstream toto nezachytil, ale poptávka po fyzickém zlatě může naznačovat, že alespoň někteří lidé se začínají obávat.“

Jak Peter Schiff, který je ve Spojených státech populární také jako video blogger, který se často objevuje v mnoha finančních zpravodajstvích, poznamenal v nedávném videu, že „mainstream si stále myslí, že Fed (americká centrální banka, pozn. red.) bude úspěšně bojovat s inflací zvyšováním úrokových sazeb, a věří, že centrální banka má nástroje, jak dostat inflaci zpět na dvě procenta“.

PSALI JSME: Poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí 2022 rostla

Tržní stratég uvedl, že důvěra ve Fed není na místě, a zdůraznil, že americká centrální banka pouze předstírá, že bude bojovat proti inflaci. „Protože také předstírá, že ekonomika je dostatečně silná, aby tento boj vydržela. Tak tomu ale není. I když je tento boj nedostatečný k tomu, aby vyřešil problém inflace, způsobí velký problém ekonomice, která je tak zadlužená.“

„Protože jak bude Fed bojovat proti inflaci? Zvedne úrokové sazby. Bude provádět přísnou měnovou politiku. Ve skutečnosti dokonce začne zmenšovat rozvahu. Začne stahovat peníze z oběhu – kvantitativní zpřísňování. Chystá se zvrátit veškerou inflaci. Bude vysávat tuto likviditu. A to je to, co investory odrazuje od nákupu zlata a stříbra. Stále mají důvěru ve Fed,“ prohlásil Schiff.

Jeden z vedoucích komoditních makléřů společnosti RJO Futures pro Kitco News uvedl, že si nemyslí, že by úrokové sazby mohly jít příliš nahoru kvůli obrovskému dvojímu deficitu americké vlády – rozpočtovému a obchodnímu.

PSALI JSME: Ray Dalio: Zlato snižuje rizika a zvyšuje výnosy. Patří do vašich úspor

(luk)

Další z kategorie Zlato