Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Ole Hansen: Zlato se zaměřuje na ropu, nikoli na výnosy

Zlato, které v letošním roce zatím vzrostlo o přibližně sedm procent, pokračuje v dobré výkonnosti navzdory přetrvávajícím protivětrům v podobě rostoucích reálných výnosů a silnějšího dolaru. Místo toho se žlutý kov stále více zaměřuje na četné nejistoty, z nichž některé byly přítomny již před ruskou invazí na Ukrajinu.

Působivé, to je slovo, které nejlépe vystihuje dosavadní letošní výkonnost zlata. V současné době vzrostlo přibližně o sedm procent. Ilustrační foto: iStock

Obavy z inflace a růstu byly v důsledku války a sankcí turboaktivní a spolu se zvýšenou volatilitou akcií a v neposlední řadě i dluhopisů tento vývoj způsobil, že investoři stále častěji hledají bezpečné útočiště v hmotných aktivech, jako jsou investiční kovy.

Působivé, to je slovo, které nejlépe vystihuje dosavadní letošní výkonnost zlata. V současné době vzrostlo přibližně o sedm procent v době, kdy běžné faktory, jako jsou reálné výnosy v USA a dolar, rostou, což je za normálních okolností vývoj, který by zlato přivedl do problémů.

Vyhlídka na agresivní zpřísňování měnové politiky ze strany amerického Federálního rezervního systému (americká centrální banka, pozn. red.) vedla k růstu desetiletých reálných výnosů o více než jedno procento a zároveň podpořila téměř čtyřprocentní růst dolaru vůči širokému indexu měn.

PSALI JSME: Dolar vystoupal na dvouleté maximum, očekává se agresivnější přístup Fedu

Loňská relativně slabá výkonnost, zejména vůči dolaru, byla navzdory objevujícím se obavám z inflace způsobena tím, že portfolio manažeři snižovali držbu, kterou nahromadili v průběhu roku 2020, protože akciové trhy rostly a výnosy dluhopisů se držely na relativně stabilní úrovni, čímž se snižovala potřeba diverzifikace.

Přesuňme se rychle do roku 2022 a nyní se potýkáme s četnými nejistotami, z nichž některé byly přítomny již před ruskou invazí na Ukrajinu. Obavy z inflace a růstu byly v důsledku války a sankcí turboaktivovány a spolu se zvýšenou volatilitou dluhopisů a v neposlední řadě i akcií investoři hledali bezpečné útočiště v hmotných aktivech, jako jsou investiční kovy.

Během uplynulého roku se zlato a desetileté reálné výnosy snažily sledovat své obvyklé inverzní dráhy a dislokace se ještě zrychlila během prvního čtvrtletí, kdy se zlatu stále více dařilo ignorovat rostoucí výnosy. Na současných úrovních je zlato teoreticky nadhodnoceno o zhruba 300 dolarů a upozorňuje na zásadní změnu v zaměření.

PSALI JSME: https://www.zlato.cz/zlato/zlato-se-snazi-prorazit-vyse-jeho-cenu-ted-urcuji-etf-fondy/

Čistý úbytek ETF krytých zlatem, který byl patrný po celý loňský rok, se zastavil koncem prosince a od té doby se celková držba zvýšila o 282 tun na 3325 tun. Během téže doby byly pákové fondy, působící především na trhu s futures, vzhledem k možnosti obchodovat s loty v hodnotě 195 000 dolarů za marži nižší než 8 000 dolarů, mnohem více závislé na směrových pohybech na trhu.

Po neúspěšném pokusu o dosažení nového rekordního maxima z 8. března strávily následující týdny snižováním expozice. Toto cvičení dokončili až v týdnu od 12. dubna, kdy se vrátili jako čistí kupci, čímž se sladili se zmíněnou pokračující poptávkou po ETF fondů.

Zatímco o inflaci jsme hovořili již v loňském roce, skutečný dopad prudce vyšších cen všeho možného je nyní stále více pociťován po celém světě. V reakci na to se investoři stále více probouzejí a uvědomují si, že dobré roky, které přinášely vysoké výnosy z akcií a stabilní výnosy, jsou pryč.

PSALI JSME:  https://www.zlato.cz/zlato/zlato-se-priblizilo-hranici-2-000-dolaru-za-unci/

Místo toho nastoupila potřeba větší defenzivy a tyto změny spolu s rizikem, co může Rusko, které je nyní pro velkou část světa vyvrhelem, udělat příště, pokud válka nepřinese kýžený výsledek.

Místo reálných výnosů jsme stále častěji svědky toho, že zlato přebírá část svého směrového vstupu od ropy, což je vývoj, který dává dokonalý smysl.

Příliv a odliv ceny ropy ovlivňuje inflaci prostřednictvím rafinovaných produktů, jako je nafta a benzín, zatímco její síla, či slabost, nám také něco říká o míře geopolitických rizik v systému.

PSALI JSME: https://www.zlato.cz/svetova-ekonomika/ropa-vyrazne-zlevnuje-kvuli-obavam-o-poptavku/

Ole Hansen

Autor je vedoucí oddělení komoditní strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)