Zlato (oz) / USD
1 924,56
0,07 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Odolná ekonomika USA zlevňuje zlato

Cena zlata zaznamenala od začátku března do začátku května solidní růst a 3. května dokonce pokořila dosavadní rekord z loňského roku, když krátce před půlnocí dosáhla historického maxima 2 079,76 dolaru za troyskou unci.

Podle technické analýzy si cena zlata vytvořila bariéru v oblasti 2 080-2 090 dolarů za unci, kterou nedokáže zdolat. Ilustrační foto: Shutterstock

Od té doby se ale drahému kovu podařilo udržet sotva polovinu tohoto zisku, protože ho mezi bezpečnými investicemi trumflo oživení amerických vládních dluhopisů. O růstu dolaru nemluvě.

Vyšší dluhopisové výnosy DailyFX připisuje především odolnosti americké ekonomiky. Na začátku roku to vypadalo, že ekonomika pod tíhou restriktivní měnové politiky sklouzne do recese, když tyto obavy ještě umocnily krachy v bankovním sektoru.

„Výkon americké ekonomiky se však znovu a znovu vzpírá nepříznivým projekcím, hlavně díky pozoruhodné síle trhu práce, která přiměla prognostiky odložit pokles ekonomiky na pozdější datum, možná až na rok 2024.“

PSALI JSME: Americké faktory

Vzhledem k tomu, že obchodní aktivity USA a američtí spotřebitelé si vedou lépe, než se očekávalo, neklesá inflace. Trend sice směřuje dolů, ale cenové tlaky zůstávají vysoké a mají tendenci ještě růst, což může naznačovat, že zvyšování úrokových sazeb také nemusí skončit.

„Přestože americká centrální banka signalizuje, že by na červnovém zasedání mohla stisknout tlačítko pauzy, další zpřísnění není zcela vyloučeno. Na trhu nyní neexistuje žádná shoda na tom, co bude dál, spíš to vypadá na příklon k ještě jednomu zvýšení sazeb, a ne na krátkou dobu,“ píše DailyFX.

PSALI JSME: Zlato jako aktivum paniky

Pokud se výhled bude dál posouvat tímto směrem, americký dolar ještě posílí a zlato může ještě zlevnit. „Zatímco krátkodobé vyhlídky se zhoršují, růstový trend není zcela mrtvý a mohl by se koncem roku obnovit. Čím déle zůstanou sazby vysoké, tím těžší bude pro ekonomiku udržet se nad vodou. Jakmile se ekonomika začne topit, recese bude nevyhnutelná. A zlato začne znovu zářit.“

Podle technické analýzy si cena zlata vytvořila bariéru v oblasti 2 080-2 090 dolarů za unci, kterou nedokáže zdolat. Skok nad tuto úroveň by však mohl přinést průlom až k ceně blízko 2 160 dolarů za unci.

PSALI JSME: Nenechte se zmást poklesem. Zlato bude stát 2 200 dolarů, říká UBS

(rek)

Další z kategorie Zlato