Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americké faktory

Zlato nedávno dosáhlo silných výnosů, ale nelze přejít otázku, proč si vedlo tak dobře, když státní dluhopisy nabízejí podobně bezpečné útočiště navíc s přidanou výhodou výnosu?

Když je dolar silný, poptávka po zlatu klesá, protože je dražší pro kupce v nedolarových měnách. Ilustrační foto: iStock

Zvlášť po agresivním zvýšení úrokových sazeb centrálních bank, což by mělo zlato znevýhodnit. Podle výkonného ředitele nizozemské investiční platformy Bestinvest Jasona Hollandse zapůsobily čtyři hlavní faktory, proč se zlatu v takovém prostředí dařilo.

Prvním byla slabost amerického dolaru. Vzhledem k tomu, že trhy očekávají konec zvyšování úrokových sazeb v USA a následné oslabení dolaru, cena zlata rostla. „Když je dolar silný, poptávka po zlatu klesá, protože je dražší pro kupce v nedolarových měnách,“ cituje Hollandse server Trustnet.

PSALI JSME: A zase byl čertem v pozadí americký dolar

Obavy o zdraví bankovního systému po krachu několika regionálních amerických bank byly druhým důvodem silnějšího vnímání bezpečnosti zlata například ve srovnání s akciemi. „Obavy o stabilitu bankovního systému jsou klasickým příkladem,“ potvrzuje nizozemský expert.

Třetím faktorem byly a jsou nákupy zlata centrálními bankami. „Některé centrální banky v uplynulém roce výrazně posilovaly zlaté rezervy v reakci na využití dolaru jako zbraně po vpádu Rusů na Ukrajinu. Proti fyzickému zlatu v trezorech je ze strany zahraničních mocností mnohem těžší zakročit. A není důvod se domnívat, že nákupní horečka centrálních bank skončila.“

PSALI JSME: Centrální banky nakupují zlato v rekordních objemech, zájem je i v Česku

Posledním faktorem jsou dle Hollandse politické debaty nad americkým dluhovým stropem, což vytváří nejistotu ohledně federálních výdajů a ekonomiky USA.

Přestože předchozí spory o dluhový strop byly zdárně vyřešeny, tentokrát exprezident Donald Trump vzkázal republikánským kongresmanům a senátorům, že by měli riskovat bankrot, pokud Bidenova administrativa nesouhlasí s masivními škrty ve výdajích.

PSALI JSME: Jaký dopad na zlato by měla platební neschopnost USA?

„Byť je katastrofální selhání extrémně nepravděpodobné, škrty ve federálních výdajích by mohly mít zřetelný dopad na americkou ekonomiku. Všechny zmíněné důvody tak pravděpodobně zaženou některé z investorů s averzí k riziku do zlaté stáje,“ uzavírá svůj komentář Hollands.

Nelze přehlédnout, že všechny čtyři zásadní faktory, kvůli kterým by zlato mělo dál zářit, mají jedinou zemi původu – USA.

PSALI JSME: Zlato jako aktivum paniky

(rek)

Další z kategorie Zlato