Zlato (oz) / USD
1 924,69
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Odložená ofenziva zlata?

Ještě nikdy v historii se cena zlata nedržela nad hladinou 1 900 dolarů za unci tak dlouho, jako v květnu a v červnu. Burzovní spekulace se zlatem v New Yorku, které jeho cenu ovlivňují víc než obchody s fyzickým zlatem v Londýně, se však dobraly podivné anomálie.

Trhy si dnes s víc než 70% jistotou myslí, že americká centrální banka, Fed, v červenci opět zvýší úrokovou sazbu, což není pro zlato příznivé. Ilustrační foto: iStock

V posledních pěti letech bylo možné vidět, že čím bylo zlato dražší, tím víc do něj makléři investovali. Cena zlata a investice do zlata se vždy pohybovaly po shodné křivce. Rok 2023 s dosavadní průměrnou cenou nad 1 933 dolary za unci, však zaznamenal něco zcela nového. Čím výš cena zlata stoupala, tím míň investoři do zlatých fondů vkládali.

Držba zlata ve fondech je tak o osm procent nižší než v březnu 2022 a o 13 procent nižší než v srpnu 2020, kdy zlato vytvářelo cenové rekordy. V květnu, kdy se zlato už po třetí ve své historii pár dnů pohybovalo nad hranicí 2 000 dolarů za unci, investice do zlatých fondů klesly na 2 860 tun, když o rok dříve to bylo zhruba 3 230 tun. Nyní se to podle dat investiční společnosti VanEck trošku zvedlo na 2 930 tun.

Co zablokovalo investiční poptávku, která vždy žene cenu zlata nahoru? Otázka je jedna, odpovědí může být několik.

PSALI JSME: Zlatá pojistka má vysokou cenu, řekl šéf investičního giganta PIMCO

Nejpravděpodobnější se zdá být, že po celou tu dobu, kterou zmiňujeme, rostly úrokové sazby v americkém dolaru, které dávaly spekulantům možnost na derivátech dolaru vydělat víc, než na derivátech zlata.

Útok na historická maxima nad 2 080 dolarů za unci ale zůstává na dosah. Trhy si dnes s víc než 70% jistotou myslí, že americká centrální banka (Fed) v červenci opět zvýší úrokovou sazbu, což není pro zlato příznivé. Ale stejně vysoké byly i sázky na červen, kdy se sazby k překvapení mnohých nezvýšily. Což zpevnilo obranné pozice zlata.

Pro zlato zakopané nad 1 950 dolary za unci se tak vytvořila dobrá výchozí pozice k další ofenzivě. Na tom se odborníci většinou shodují. Předpovědí, že unce zlata bude do konce roku stát 2 100 dolarů a příští rok 2 200 dolarů je hodně. Podle nich to chce jen trpělivost. Podle britské společnosti VanEck je to už na dohled.

PSALI JSME: Zlatý optimismus zatím neslábne

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato