
„Objem rekordního obchodování potvrdil význam zlata v době nepokojů,“ libovala si Londýnská asociace trhu se zlatem. Platilo to ovšem jen 24 hodin.
Prodat! Prodat! Prodat! Zbavte se všeho! Tak charakterizovala agentura Bloomberg propad akcií na Wall Streeetu hned následujícího dne, který sebou strhl i zlato. Panika zachvátila všechny trhy, včetně finančních a komoditních. „Zlato se z ceny 1703 dolarů na začátku týdne propadlo na 1579 dolarů za unci.“ Nejrychlejší sešup za posledních sedm let.
„Právě status bezpečného útočiště během zmatků na trzích může být důvodem, proč se zlato propadlo. Investoři prodávali zlato, aby využili likviditu, kterou do zlata uložili a na zlatu vydělali,“ konstatovala agentura Bloomberg.
„Potřeba likvidity bude v krátkodobém horizontu klíčovým faktorem,“ doplnila Suki Cooperová, analytička drahých kovů britské banky Standard Chartered. „Zlato je jedním z mála aktiv, které zaznamenalo mimořádný výkon, což investorům umožnilo spíš profitovat, než konsolidovat ztráty.“
„Obchodníci říkají, že to byla jen neúprosná rutina, která je nutila inkasovat marže, takže hledali příležitostí, kde inkasovat,“ napsala agentura k tématu zlata.
Optimismus trvá
Analytici australské banky ANZ stále sázejí na výrazný růst ceny zlata, přestože už letos posílilo o osm procent. A to i v době, kdy se obchodovalo za 1585,80 amerického dolaru.
„I když se inflační očekávání v nadcházejících měsících pravděpodobně prudce sníží, nižší výnosy dluhopisů a slabší americký dolar by měly hodnotu zlata zvýšit. O výrazném růstu ceny zlata, pokud se bude ekonomický neklid dál zvyšovat, jsme přesvědčeni,“ cituje ze zprávy ANZ odborný web FXStreet.
„Aktualizovali jsme naši cenovou prognózu, jejímž cílem na konci roku je 1750 dolarů za unci. Ve druhém čtvrtletí však vidíme vysokou pravděpodobnost 2000 dolarů za unci. To ale bude záviset na rozsahu pandemie a jejích ekonomických důsledcích,“ uvedla ANZ.
(rek)