Zlato (oz) / USD
1 900,90
0,70 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Obří zlatá mince se nenašla, soud se vleče už přes rok

Před berlínský Zemský soud přicházejí ze svých domovů takřka pokaždé ve výborné náladě. Také když se čtveřice mladých mužů ve věku od 21 do 25 let pohodlně usadí na lavici obžalovaných, nelze z jejich tváří či řeči těla vyčíst sebemenší nejistotu nebo napětí.

Big Maple Leaf váží sto kilogramů a má průměr 53 centimetrů. Foto: Youtube

Přitom jim žalobci přičítají tíži troufalou a brilantní krádež přezdívanou „Velká mincovní loupež“. Před rokem začal proces, kvarteto zarytě mlčí. Ačkoli se původně počítalo s tím, že rozsudek padne v dubnu 2019, Lisa Janiová, mluvčí soudu, agentuře DPA potvrdila, že líčení potrvá přinejmenším do 24. února.

Dva bratři, Ahmed R. (21) a Wayci R. (25) i jejich bratranec Wissam R. (23), jsou všichni z velmi dobře známého libanonského klanu, a Denis W. (21), Němec tureckého původu, jenž podle žalobců jako noční hlídač v berlínském Budeho muzeu dodal trojici potřebné informace, se zpovídají z loupeže druhé největší zlaté mince světa.

Pět totožných megamincí Big Maple Leaf odlitých z nejcennějšího kovu s ryzostí 99, 999 procent obsahu zlata nechala vyrazit v roce 2007 Kanadská královská mincovna. Každý kus váží sto kilogramů, má průměr 53 centimetrů a připomíná velikostí pneumatiku osobního auta. Tloušťka ryzího zlata vytěženého v Kanadě činí tři centimetry. Hodnotu zlata odborníci odhadli na 3,75 milionu eur (94, 21 milionů korun).

Od roku 2010 si jednu z nich nenechaly ujít tisíce zvědavců v mincovní sbírce berlínského Bodeho muzea, kam ji zapůjčil Boris Fuchsmann (72), investor, realitní makléř a mecenáš. V noci na 27. března 2017 zmizela.

Kolečko jako nástroj

Aby se jí zloději zmocnili, rozbili sekyrou vitrínu ze zesíleného skla. „Odvezli ji na kolečku, což dokládají rýhy na parketách, i fakt, že přepravní prostředek se našel spolu s desetimetrovým provazem a malou plošinkou na kolečkách v okolí místa činu,“ stojí v obžalobě. Na konci operace čekal na drzé zločince v parku Monbijou přistavený automobil.

Vyšetřování vedlo k Dennisovi W., který si nedlouho po činu koupil zlatý řetízek za více než deset tisíc eur (251 tisíc korun), zajímal se o pořízení luxusního vozu a především několika bytů. Jeho babička přiletěla na soud z Turecka, aby dosvědčila, že vnukovi peníze půjčila.

Vyšetřovatelé na šatstvu a v autě trojice objevili zlatý prach. „S pravděpodobností hraničící s jistotou pochází z ukradené megamince,“ řekl před soudem expert Ralf Ströhmmer. Mince se ale nikdy nenašla. Má se za to, že ji zloději roztavili a po kouskách prodali.

(plk)

 

Další z kategorie Zlato