Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Obchody se zlatem nabraly na síle

Cena zlata ve čtvrtek klesla na nejnižší úroveň za téměř celý rok, protože se spekuluje na další zvýšení úrokových sazeb ze strany hlavních centrálních bank. Vyšší úrokové sazby přinášejí nejen vyšší výnosy ze vkladů, ale i u dluhopisů. Očekávání vyšších výnosů je téměř bezbřehé a zároveň ustupují obavy z růstu inflace. To vše láká k přesunům investic od zlata do zmíněných finanční instrumentů.

V tuto chvíli se zdá, že zlato je atraktivní pro obchodníky se zlatem, hodně se s ním obchoduje, protože 1650 až 1700 dolarů za unci se zdá být dobrým střednědobým minimem. Ilustrační foto: Shutterstock

„Evropská centrální banka se chystá po 11 letech zvýšit úrokové sazby, protože politici se obávají ztráty kontroly nad růstem spotřebitelských cen. Všeobecně se očekává, že americká centrální banka na svém zasedání příští týden zvýší sazby o 0,75 procenta. Britská inflace v červnu vyskočila na 40leté maximum, což posílilo šance na zvýšení sazeb Bank of England o půl procentního bodu,“ shrnuje situaci agentura Reuters.

„Zlato se prolomilo pod 1700 dolarů za troyskou unci, protože investoři pokračují ve snižování expozice před zasedáními centrálních bank,“ uvedli experti banky ANZ. Přesto analytička banky Standard Chartered Suki Cooperová v televizi Bloomberg prohlásila, že se zlato vzhledem k okolnostem drží překvapivě dobře.

PSALI JSME: Zlato je nudné, ale dobře se s ním spí

„V tuto chvíli se zdá, že zlato je atraktivní pro obchodníky se zlatem, hodně se s ním obchoduje, protože 1650 až 1700 dolarů za unci se zdá být dobrým střednědobým minimem,” řekl serveru CNBC David Jones, hlavní tržní stratég společnosti Capital.com.

„Stále jsou obchodníci, kteří využívají šanci prodat, než ceny dál klesnou,“ doplnil komoditní stratég TD Securities Daniel Ghali. Pokud se zlato ve velkém prodává, musí mít na druhé straně stejně velké kupce. Která strana vyjde z těchto obchodů jako vítěz se však teprve uvidí.

PSALI JSME: Spasí zlato naše duše?

(rek)