Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato je nudné, ale dobře se s ním spí

Akcie, dluhopisy a kryptoměny letos zaznamenaly docela velký pád. Zlato ale zůstává na svém ročním průměru. Může to být nudné, ale zlato dělá to, co dělat má, píše komentátor časopisu MoneyWeek Dominic Frisby. Mínil tím zachování hodnoty, a tudíž i stálost hodnoty investice do zlata.

Akcie, dluhopisy a kryptoměny letos zaznamenaly docela velký pád. Zlato ale zůstává na svém ročním průměru. Ilustrační foto: Shutterstock

Je léto. Obvykle nejlepší roční období pro nákup zlata bývá od června do srpna. Ne však vždy. Letní minima ceny zlata jsou sice častá, ale úplně se na to spolehnout nedá. Zatím vše nasvědčuje tomu, že i letos by letní nákupy mohly být výhodné, byť ne proto, že je léto, nýbrž proto, co se kolem nás odehrává.

Pokud jde o cenu, letošní maximum na okamžik brnklo na 2080 dolarů a uzavíralo 9. březen na 2 045 dolarech za troyskou unci. Krátce poté, co ruská okupační armáda přepadla Ukrajinu. Nejnižší cenu 1 780 dolarů jsme letos zaznamenali v lednu. K tomuto číslu jsme se také přiblížili v květnu (1 785 dolarů). A dnes se točíme kolem 1 820 dolarů, což je také místo, kde leží 52týdenní klouzavý průměr.

To je vlastně docela výmluvný fakt. Přes všechny poklesy, které jsme viděli jinde u akcií, dluhopisů, kryptoměn a následnou erozi bohatství, je zlato na svém ročním průměru. Jinými slovy, udělalo to, co mělo: Zachovalo svou hodnotu a zachovalo kapitál. A to ještě s mimořádně silným americkým dolarem.

PSALI JSME: Frank Holmes: Silný dolar zvyšuje hodnotu zlata

Pro zlato se zdá být zásadní otázka: Kam se vydá dolar příště? „Měnová politika je nyní v USA přísnější než kdekoli jinde. Centrální banka je první přístav, kde se v panice volá po kapitálu, a tak dolar neustále sílí. Pokud to tak půjde dál, zlato se téměř jistě nikam výrazněji nedostane,“ konstatuje Dominic Frisby.

„Ale pokud dolar zamíří dolů – a stane se tak, pokud ostatní země začnou zpřísňovat stejně jako USA – pak zlato udělá krok kupředu. Analytici z Goldman Sachs právě stanovili cíl 2500 dolarů za unci na konci roku. To by bylo hezké,“ dodává komentátor časopisu MoneyWeek.

A dál se ptá: „Směřuje zlato k opakování 70. let? Mezi dneškem a 70. léty se dělá tolik srovnání. Politicky a ekonomicky existuje spousta paralel. Velké jsou rozdíly technologické.  Nicméně zlato mělo v 70. letech jednu z nejlepších dekád vůbec. Z 35 dolarů v roce 1971 zdražilo na 850 dolarů na začátku roku 1980.“

PSALI JSME: Zlato: Matka všech nákupních příležitostí, návrat do 70. let a velký reset

„Ale i během této dekády,“ připomíná Frisby, „ prošlo zlato v letech 1975-1976 téměř dvouletým ztrátovým trhem, který zaznamenal pokles jeho ceny téměř o polovinu z přibližně 200 na 100 dolarů za unci. Představte si, že by zlato nyní propadlo na 1 000 dolarů. To by bylo těžké spolknout.“

Z dlouhodobého hlediska jsou základními faktory pro stanovení ceny zlata inflace, geopolitická nestabilita, eskalující deglobalizace a slabé, nepopulární vedení země (míněny USA, pozn. red.), tedy faktory, které vedou k útěku ke zlatu.

Navíc je léto, kdy zlato svádí spíš k nákupům než obavám. „Vlastním zlato a jsem za to rád. Mohu na něj být hrubý, ale miluji ho. Stručně řečeno, je tak nudné, že mi to pomáhá klidně spát,“ uzavírá komentátor MoneyWeek.

PSALI JSME: Inflace: Násilná jako zloděj a smrtící jako nájemný vrah

(rek)