Zlato (oz) / USD
2 382,80
0,08 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Obchod se strachem posiluje zlato

Co se stalo, že stačil den a názory obchodníků se otočily o 180 stupňů? Expert Toronto-Dominion Bank na vzácné kovy Bert Melek v úterý prohlásil, že cena zlata by mohla propadnout až na 1 840 dolarů za unci, protože pokles inflace zvyšuje reálný výnos z úroků, a místo toho byla ve středu cena zlata o sto dolarů vyšší.

Podle Millinga-Stanleyho, experta State Street Global Advisors, se v této bouři nejistot trh zlata pohodlně drží kolem 1 950 dolarů za unci a je připraven znovu nastartovat růst. Ilustrační foto: Shutterstock

V úterý podle matematického indikátoru burzovních obchodů CME FedWatch investoři oceňovali šanci na další zvýšení úrokových sazeb v USA na 56 procent, zatímco 40 procent z nich předpokládalo, že centrální banka ponechá sazby beze změny. Ve středu stejný burzovní indikátor hodnotí šanci na zvýšení úrokových sazeb jen na 38 procent a už s 53% pravděpodobností předpokládá, že se sazby nezmění.

Přitom jedinou novou informací byl pokles nabídky pracovních míst v USA o 300 tisíc na 8,8 milionu místo očekávaného nárůstu o 400 tisíc na 9,5 milionu. To ihned dokázalo oslabit dolar i výnosy vládních dluhopisů a zvýšit cenu zlata.

Teď se rojí otázky, zda je to ojedinělý náznak možné recese, nebo jestli jiná data náladu trhů zase rychle změní. Neshoda panuje i v názorech, zda o čtvrt procenta vyšší úroková sazba může vůbec nějak závažně dopadnout na dolar a na výnos vládních dluhopisů. A jestli nezaškrtí ekonomický růst.

PSALI JSME: Zlato svůj lesk určitě neztratí, míní finanční manažeři

Podle Millinga-Stanleyho, experta State Street Global Advisors, se v této bouři nejistot trh zlata pohodlně drží kolem 1 950 dolarů za unci a je připraven znovu nastartovat růst. Zásadní roli při vytlačování ceny zpět na 2 000 dolarů za unci ještě před koncem roku má sehrát spotřebitelská poptávka.

Milling-Stanley se nezajímá o výnosy amerických vládních dluhopisů. Kitco News dokonce řekl, že pro americký dolar neposkytují velkou hybnou sílu. I kdyby centrální banka zvýšila úrokové sazby v září i v listopadu, Milling-Stanley to nevidí jako hrozbu pro zlato, protože rizik je stále ještě mnoho. A právě obchod se strachem, úzkost, obavy z nečekaných zvratů, přispívají podle něj k tomu, že zlato zůstává silné.

State Street Global Advisors nejsou žádní amatéři. Korporace State Street je čtvrtým největším správcem aktiv na světě. Na konci minulého roku to byl majetek v hodnotě 3,6 bilionu dolarů.

PSALI JSME: Co skutečně rozhoduje o ceně zlata?

(rek)

Další z kategorie Zlato