Zlato (oz) / USD
1 977,82
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nizozemsko přestěhovalo desítky tun zlata do nových sejfů

Nizozemská centrální banka DNB tajně přesunula zlato a hotovost v hodnotě téměř 15 miliard eur do svých nového trezorového komplexu u Zeistu.

Nizozemská centrální banka DNB tajně přesunula zlato a hotovost v hodnotě téměř 15 miliard eur do svých nového trezorového komplexu u Zeistu. Ilustrační foto: iStock

Operace probíhala čtyři týdny a znamenala přestěhování přes 200 tun zlatých slitků a mincí a strategické zásoby bankovek v hodnotě přes 4,5 miliardy eur z dočasného exilu v Haarlemu do nového Pokladního centra DNB na vojenské letecké základně Camp New Amsterdam poblíž Utrechtu.

Znamená to konec procesu, který začal v říjnu 2020, kdy DNB kvůli rekonstrukci dočasně přesunula z ústředí v Amsterdamu do bývalé tiskárny peněz v Haarlemu 14 166 zlatých cihel o váze 12,5 kilogramu a 1 006 kontejnerů se zlatými mincemi, než se přestěhovaly do sejfů u Zeistu.

PSALI JSME: Zlato za miliardy v utajené operaci nizozemské policie

Kromě skladování rezerv má nové Pokladní centrum DNB sloužit ke kontrole a třídění eurobankovek a dodávat hotovost a mince pro použití v bankách, bankomatech a maloobchodě.

Nizozemsko podle serveru NL Times hodlá držet 31 procent svých zlatých rezerv doma v Zeistu a přibližně stejné množství ve Federální rezervní bance (Fed) v New Yorku. Zhruba 38 procent zlata je už dlouhodobě uloženo v Londýně a v Ottawě. DNB nyní drží 612,5 tuny zlata, jež tvoří přes 56 procent jejích devizových rezerv.

PSALI JSME: Nizozemsko přestěhuje své zlato

(rek)

Další z kategorie Zlato