Zlato (oz) / USD
1 977,81
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato za miliardy v utajené operaci nizozemské policie

Spolu se zlatem v hodnotě 10 miliard eur přestěhovala nizozemská centrální banka do bezpečnějšího trezoru také bankovky v hodnotě dalších 4,5 miliardy eur v rámci utajné operace, kterou provedla královská vojenská policie. Není to ovšem operace poslední, protože ještě jedna podobná, ale ve větším rozsahu, bude ještě následovat.

Zlato o celkové váze 612 tun tvoří zhruba 70 procent devizových rezerv Nizozemska. Země se 17 miliony obyvatel je s touto hmotností zlata na 11. místě na světě. Foto: iStock

Centrální banka jednoho z nejbohatších států světa neskladuje všechno své zlato v Nizozemsku. Má velké zásoby uložené také ve Spojených státech, ve Velké Británii a v Kanadě. Leč 14 000 zlatých cihel a asi 1000 beden zlatých mincí se rozhodla převézt ze svého sídla v Amsterodamu do sejfu v nedalekém městě Haarlem v pečlivě střežené operaci, která skončila minulou sobotu, oznámila banka po ukončení transportu.

Hotovost a zlato cestovaly asi 20 kilometrů v nákladních vozech hlídaných ozbrojenou vojenskou policií, dalšími policisty na motocyklech a v doprovodu policejního vrtulníku. Operace začala již v pátek a skončila v sobotu odpoledne. Vojenská policie pak v prohlášení uvedla, že „pečlivě naplánovaná operace proběhla hladce a bezpečně“. 

Tento krok podle americké agentury Associated Press předchází renovaci amsterdamských kanceláří centrální banky a rovněž již definitivnímu přesunu zlata a bankovek ze státních rezerv do strategického trezoru, který má být v menším městě Zeist ve středním Nizozemsku v provincii Utrecht teprve vybudován. Příští stěhování tak bude o 50 kilometrů delší.

Zlato o celkové váze 612 tun tvoří zhruba 70 procent devizových rezerv Nizozemska. Země se 17 miliony obyvatel je s touto hmotností zlata na 11. místě na světě. V letech 2002 až 2008 centrální banka prodala téměř 300 tun zlata, ale od té doby se již svých zlatých rezerv ani nedotkla.

(rek)

Další z kategorie Zlato