Zlato (oz) / USD
1 810,77
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
38 476,77
0,00 %
EUR / USD
1,20
0,00 %
USD / CZK
21,25
0,00 %
Zlato
Nizozemsko přestěhuje své zlato

Nizozemská centrální banka De Nederlandsche Bank (DNB) přestěhuje národní zlatý poklad z Amsterdamu na vojenskou základnu v Zeistu. Hodlá tam přemístit asi šest miliard eur ve zlatých cihlách. Podzemní sejfy v centru Amsterdamu totiž vyžadují vysoké bezpečnostní standardy, což způsobuje potíže zákazníkům i zaměstnancům. Rovněž transporty hotovosti přes centrum města jsou komplikované.

Nizozemsko aktuálně vlastní desátý největší zlatý poklad na světě o váze 612,5 tuny. Foto: iStock

Podle plánu by se zlato i peněžní zásoby měly přestěhovat do nového střediska Cash Center v areálu vojenské základny Camp New Amsterdam v Zeistu do konce roku 2021. Pokladna bude rovněž obstarávat třídění a distribuci bankovek. K dispozici bude rovněž analytické centrum pro vyhledávání padělků, uvedl server NL Times.

V místě se nachází také Koninklijke Marechaussee (vojenská policie), která je součástí nizozemské armády. Marechaussee již dnes hraje důležitou roli při zajišťování bezpečnosti přeprav vzácných kovů a hotovosti centrální banky.

Stáhli zlato domů

Souvisí to zřejmě s tím, že DNB upravila strategii umístění svých zlatých rezerv. Banka přesunula část zlata ze Spojených států do Nizozemska, oficiálně proto, aby dosáhla vyváženější distribuce žlutého kovu v různých lokalitách. O jak velké množství zlata šlo, DNB nesdělila, ale dá se dovodit, že zhruba o 120 tun.

Původně bylo pouze 11 % zlatých rezerv umístěno v Nizozemsku, 51 % ve Spojených státech, 20 % v Kanadě a 18 % ve Spojeném království. Podle nové strategie by 31 % zlata mělo zůstat v New Yorku a 31 % zlata v Amsterdamu, zatímco v Ottawě zůstalo uskladněno 20 % a v Londýně 18 %, informoval nizozemský server. Nizozemsko aktuálně vlastní desátý největší zlatý poklad na světě o váze 612,5 tuny. Ten tvoří 66,6 % devizových rezerv.

DNB se tak připojila k jiným centrálním bankám, které ukládají velký podíl svých zlatých rezerv ve své zemi. „Kromě vyváženější distribuce rezervy zlata v různých lokalitách to může také přispět k pozitivnímu efektu důvěry u veřejnosti,“ oznámila centrální banka. Ta posilovala svůj zlatý poklad až do sedmdesátých let především v New Yorku.

Od té doby byly provedeny další změny. Například odprodeje zlata v předchozích desetiletích nebo ukončení možnosti skladovat zlato nakupené v Austrálii v depozitářích australské centrální banky. Uzavření australských sejfů bylo důvodem, proč DNB přestěhovala v roce 2000 zlato uložené v Austrálii do Velké Británie.

(rek)