Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Nic ve světě zlata není nemožné

Zlato nedávno vyšplhalo na nejvyšší cenu za téměř sedm měsíců, což naplňuje očekávání, že vyrazilo na cestu k rekordnímu maximu. Od listopadu loňského roku posílilo o zhruba 200 dolarů za unci a v tomto trendu pokračovalo i v prvních dnech ledna 2023.

Zlato během recese, vysoké inflace nebo ekonomické nejistoty obvykle roste. Ilustrační foto: iStock

Podle Adriana Ashe, ředitele výzkumu společnosti BullionVault, zlato obvykle zaznamenává zisky v lednu. Burzovní objednávky zlata od roku 2014 do roku 2020 v lednu vždy stoupaly a zaznamenaly ztráty pouze v letech 2021 a 2022.

Leden tedy může opět přinést „silnou poptávku po investicích do zlata, protože správci majetku i soukromí střadatelé vidí potenciální rizika pro své peníze, takže si kupují malé investiční pojištění,“ řekl webu Market Watch.

„Vzhledem k zisku zlata na začátku roku může mnoho analytiků již nyní revidovat prognózu pro rok 2023,“ dodal. V průzkumu provedeném před Vánocemi klienti BullionVaultu v průměru tipovali cenu zlata na konci roku 2023 ve výši 2 012,60 dolaru, přičemž téměř 38 procent z 1 829 odpovědí jako hlavní důvod pro investování do fyzického zlata odůvodnilo potřebou rozložit riziko diverzifikací portfolia.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová v nedávném rozhovoru pro televizní zpravodajský pořad CBS uvedla, že fond očekává, že jedna třetina světové ekonomiky bude letos v recesi.

PSALI JSME: Vydařený start zlata do roku 2023

„Ať už letos dojde k měkkému nebo tvrdému přistání americké ekonomiky, světová ekonomika se chystá na horší rok, než byl ten minulý a zlato během recese, vysoké inflace nebo ekonomické nejistoty obvykle roste,“ myslí si bývalý šéf americké mincovny Edmund Moy.

„Na základě zkušeností jako ředitele americké mincovny během finanční krize v letech 2008-2009 jsem přesvědčen, že vše ukazuje na vyšší cenu zlata a nebyl bych překvapen, kdyby zlato vytvořilo nové rekordy a překonalo 2 100 dolarů nebo i víc,“ dodává.

„Při pohledu do budoucna však bude klíčem k výkonu zlata americký dolar. Ten v listopadu klesl o víc než čtyři procenta, což je nejhorší měsíční výkon za víc než deset let,“ uvedl George Milling-Stanley, hlavní zlatý analytik State Street Global Advisors. „To vytváří tlak na cenu zlata v dolarech.“

Zlato se podle něj ale nemá čeho bát ani při zvýšení úrokových sazeb. Důležitý je dopad zvýšení sazeb na hodnotu dolaru. Pokud dolar již nezdraží, očekává, že letos cena zlata opět stoupne nad 2 000 dolarů.

PSALI JSME: Stále víc analytiků věří na nový rekord ceny zlata

Některé předpovědi z trhu však uvádějí cenu až 3 000 dolarů za unci. Milling-Stanley k tomu poznamenal, že to sice mohou být „hrdinsky optimistické“ prognózy, ale „nic ve světě zlata není nemožné“.

Historie naznačuje, že když je zlato v „udržitelném dlouhodobém vzestupném trendu“, o kterém se Milling-Stanley domnívá, že začal, když se cena poprvé dotkla 250 dolarů za unci v roce 2001, má tendenci stoupat „po krocích a konsoliduje se v každé fázi pochodu vzhůru“. To považuje za nejpravděpodobnější scénář pro rok 2023.

Také nákupy zlata centrálními bankami budou dál „významným rysem“ trhu se zlatem, jak tomu je už přes deset let, míní Milling-Stanley. Nákupy centrálních bank se od roku 2011 každoročně pohybují v průměru mezi 10 a 15 procenty celosvětové poptávky, říká. „Vše nasvědčuje tomu, že budou pokračovat i v dohledné budoucnosti, a nejen v roce 2023.“

PSALI JSME: Nejlepší a nejhorší scénář pro zlato v roce 2023

(rek)