Zlato (oz) / USD
2 338,57
0,90 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Hollywood se ujme příběhu vraku z pouště plného zlata

To, co zůstávalo jen otázkou času, se také stane. Na filmové plátno míří nevšední příběh lodi Bom Jesus, který si už léta říkal o to, aby se ho chopil nějaký slovutný režisér či scénárista.

Vrak nakonec vydal 2159 zlatých a stříbrných mincí – portugalských s portrétem krále Jana III., španělských, florentských a janovských. Reprofoto: news.com.au

„Pustíme se do toho, takovou příležitost si nenecháme uniknout,“ potvrdila listu The Boston Globe Marjory Caldwellová, mluvčí studia Lionsgate, s tím, že jména režiséra, scénáristy a obsazení hlavních rolí si producenti zatím nechávají pro sebe.

Zfilmování se přitom bude moci opřít o dva pozoruhodné děje: Jedna linie zachytí vše podstatné, co předcházelo ztroskotání, a druhá, neméně dramatická, bude vyprávět o tom, jak vlastně vrak na Pobřeží kostlivců vydal svůj poklad.

Psal se apríl roku 2008, když Robert Burrell, vedoucí geolog diamantového dolu Namdeb patřící jihoafrické společnosti De Beers, narazil při průzkumu dalšího možného naleziště diamantů v poušti Namib v Namibii na jihozápadě Afriky, na podivný půlkruhový kámen. Zvědavě ho zvedl ze země a hned si byl jist: To je přece kov, a navíc má na sobě vyrytou značku.

Plavbu do Indie platili Fuggerovi

A to ne ledasjakou, ale, jak později vyšlo najevo, erb Fuggerů.  Nejznámějším z rodu se stal Jakob Fugger, (1459 až 1525), někdejší bankéř Evropy z německého Augsburgu. Nashromáždil majetek, který by dnes odpovídal zhruba 9,5 bilionu korun, což představuje asi dvě procenta tehdejšího ročního HDP starého kontinentu.

Protože Burrell a jeho tým objevili ještě téhož dne „nějaké roury z mědi a bronzu“, nechal zastavit průzkum a areál střežit. Večer zaslal mail s fotografiemi nálezů Dietru Nollimu z Jihoafrického institutu námořních archeologických výzkumů, jenž působil i jako poradce De Beers, největšího světového producenta diamantů. Ten vzápětí odpověděl: onen znak je erb Fuggerů a roury součást zezadu nabíjených lodních děl zvaných Barco používaných kolem roku 1535.

Mince za milióny

Šest dnů po započetí výzkumu se zrodila prvotřídní senzace: Těžaři diamantů spolu s archeology našli vespod trosek lodi truhlu se zlatými a stříbrnými mincemi. Původně ji měl ve své kajutě kapitán, avšak když se trup rozlomil, propadla se až na samé dno plavidla nalezeného v poušti.

To nakonec vydalo 2 159 zlatých a stříbrných mincí – portugalských s portrétem krále Jana III., španělských, florentských a janovských. Když k tomu připočteme německé měděné ingoty –  tolik žádané indickými prodejci koření, západoevropskou slonovinu, muškety, meče, nože, navigační přístroje, oděvy, povyskočí celková hodnota na 13 milionů dolarů (267 milionů korun).

Nolli vychází z toho, že Bom Jesus při plavbě od Indie v nepřehledné mělčině narazila do skaliska skrytého pod hladinou a rozlomila se. Trup se začal bortit a rozlomil se vejpůl. Vrak nejprve přikrylo moře, a jak poušť postupovala, tak i písek.

(plk)

Další z kategorie Zlato