Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Nemethy: A teď je na řadě zlato

V dubnu 2021 stálo zlato 1 700 dolarů a nyní se blíží 1 800 dolarům. Může se to považovat za nehvězdný výkon, ale ve srovnání s téměř každou jinou třídou aktiv, která ztratila v průměru 20 procentních bodů, to není špatné.

Lidé ztrácejí důvěru v narativ Fedu o inflaci a v hodnotu měn. Mít alespoň procento majetku ve zlatě se zdá být stále logičtější volbou, konstatuje bývalý expert Světové banky Nemethy. Ilustrační foto: iStock

„Když uvážíte, že ve stejném časovém horizontu americký dolar výrazně posílil, je výkon zlata ještě pozoruhodnější. Měřeno v každé jiné než dolarové měně, byl výkon zlata silný. Inflace je stále nekontrolovaná a reálné úrokové sazby vysoce záporné.

Předsedkyně Evropské centrální banky Lagardeová nedávno prohlásila, že ani recese nebude stačit k vyléčení inflace,“ píše ředitel Euro-Phoenix Financial Advisors Les Nemethy, který se zlatu věnoval naposledy před rokem.

V USA má zpřísnění měny jen minimální vliv na snížení inflace. Negativní reálné úrokové sazby zůstávají po celém světě jak puštěné z řetězu. Ztráta kupní síly převyšuje úroky z úspor. Držení dluhopisů nebo spořicích účtů je k ničemu, pokud člověk nevěří, že inflace brzy klesne.

„Jak se ukazuje, neklesne a negativní úrokové sazby v dohledné době zůstanou. A ze zlatého potůčku může být pořádně mohutná řeka,“ myslí si Nemethy.

PSALI JSME: Degussa: Vysoká inflace tu zůstane ještě dlouho

Alan Greenspan, bývalý předseda Fedu (americké centrální banky) jednou řekl: „Považuji zlato za primární globální měnu.“ Akumulace zlata v centrálních bankách je proto možným náznakem toho, že se chtějí zajistit proti případné finanční krizi a mají menší zájem o americký dolar jako rezervu.

Bitcoin, mnohými považovaný za konkurenta nebo náhradu zlata, byl zdecimován. V krátké době se zhroutil z 60 000 až na 17 000 dolarů. Mnoho bitcoinových burz zkolabovalo. Obvinění z podvodu je mnoho. Kdo na světě bude nyní uvažovat o úsporách v bitcoinech?

„Překvapivě zůstává několik zarytých. Můj vlastní názor je, že bitcoin už nikdy nezíská důvěru, které se dříve těšil, a zlato získá nový lesk. Zlato se může zdát trochu staromódní – jistě, má totiž historii několik tisíc let,“ dodává odborník na fúze a akvizice Nemethy.

Také geopolitické napětí ve světě je podstatně vyšší a zlato je přirozeným útočištěm v době napětí a válek. Ukrajina, Tchaj-wan, Blízký východ. Svět je v dobré pozici nejen pro recesi, ale i pro totální finanční krizi.

PSALI JSME: Zlato nad kryptoměnami jasně vyhrálo

Přes 50 rozvíjejících se zemí čelí podle OSN riziku finanční krize. A jak Spojené státy obslouží dluh ve výši 32 bilionů dolarů, když se celkové daňové příjmy pohybují v rozmezí 3-4 bilionů dolarů?

„Lidé ztrácejí důvěru v narativ Fedu o inflaci a v hodnotu měn. Mít alespoň procento majetku ve zlatě se zdá být stále logičtější volbou. V dobách krize sice neexistuje žádné bezpečné útočiště, i zlato může klesnout, až se dno finančních trhů protrhne, má však tendenci klesat míň a zotavovat se rychleji,“ konstatuje bývalý expert Světové banky Nemethy.

Jak kdysi napsal George Bernard Shaw: „Musíte si vybrat mezi důvěrou v přirozenou stabilitu zlata a … poctivostí a inteligencí členů vlády. A s náležitou úctou k těmto pánům vám radím, dokud kapitalistický systém vydrží, volit zlato.“

PSALI JSME: Ve zlatém vlaku byste vždy měli mít rezervované místo

(rek)