Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Degussa: Vysoká inflace tu zůstane ještě dlouho

I když centrální banky zvyšují úrokové sazby, na inflaci nestačí. Reálný výnos úroků zůstává hluboko v mínusu. A je nepravděpodobné, že centrální banky zvýší úrokové sazby tak, aby to vyvinulo dostatečný tlak na snížení inflace.

Odhad průměrné ceny na podzim příštího roku se podle Degussy pohybuje v rozmezí 1 800 až 2 398 dolarů za unci. Ilustrační foto: iStock

V polovině roku dosáhl globální dluh rekordních 300 miliard dolarů, tedy přibližně 350 procent celosvětového hrubého domácího produktu (HDP). Podíl na tom má i neúprosná zelená politika, jež způsobila energetickou krizi.

Ruské vydírání je jen důsledkem. Rozdíl mezi vládními výdaji a příjmy je obrovský a je financován novými dluhopisy. Vlády ale chtějí mít nízké výpůjční náklady, což je požadavek, kterému centrální bankéři svými sazbami nebudou vzdorovat.

Zatímco nebetyčná inflace se již stala pro většinu lidí problémem, státnímu aparátu ve skutečnosti pomáhá. Pokud centrální banky drží nominální úrokové sazby pod mírou inflace, vládní dluh se reálně snižuje – na úkor věřitelů. Vlády splácejí stejně, ale vybírají víc. A věřitelé si za svůj zisk pořídí míň.

PSALI JSME: Proč Goldman Sachs předpovídá skok ceny zlata až o 30 %

Politici pak radostně přicházejí na pomoc při jakémkoli problému způsobeném inflací. Když vede k hospodářskému poklesu, vláda zvýší deficitní výdaje. Když inflace přivede lidi do nouze, vláda pořádá potravinové banky. Když inflace znepřístupní ceny energií, vláda se vrhne na zavedení cenových stropů.

Inflace snižuje kupní sílu lidí, což zase vede k poklesu poptávky. V důsledku toho ne všechny akcie poskytnou investorovi zajištění, když jejich vydavatelé nevydělávají. Inflace také zvyšuje náklady na údržbu nemovitostí, pokud nelze zvýšit nájemné. Těžko se hledá, co pomůže před inflační epidemií uniknout.

„Samozřejmostí je minimalizovat hotovost, protože bude stále víc ztrácet na hodnotě. A jedním z mála likvidních prostředků nakonec zůstane fyzické zlato. Drahé kovy lze považovat za náhražku peněz a jejich kupní sílu nelze snížit tím, že centrální banky udržují reálné úrokové sazby v záporu a žhaví elektronické tiskárny,“ říká největší obchodník se zlatem v Evropě společnost Degussa.

PSALI JSME: Experti překvapují: Předvídají zdražení zlata nad 1 700 dolarů za unci

„Vzhledem k současným cenám zlata je tu poměrně dobrá příležitost pro dlouhodobé investory,“ povzbuzuje ve svém Market Reportu a připomíná, jaká byla průměrná cena unce zlata v předchozích třech letech:

2019     1 382 dolarů
2020     1 753 dolarů
2021     1 804 dolarů

Odhad průměrné ceny na podzim příštího roku se podle Degussy pohybuje v rozmezí 1 800 až 2 398 dolarů za unci.

PSALI JSME: Co by, kdyby…

(rek)