Zlato (oz) / USD
1 823,00
0,28 %
Zlato (oz) / CZK
39 183,43
0,01 %
EUR / USD
1,19
0,21 %
USD / CZK
21,49
0,27 %
Zlato
Německo ve zlatém rauši

Nikdo nekupuje tolik zlata jako Němci. Tamní obchodníci s drahými kovy očekávají vůbec nejlepší rok. Negativní úrokové sazby a obavy z návratu inflace přivedly i drobné německé investory k drahých kovům. Nikde na světě se v první polovině roku 2020 neprodalo víc zlata než v Německu. Jak bezpečná je ale sázka na to, že ceny zlata budou i nadále růst?

UBS nedávno zvýšila svůj cenový cíl na 2100 $ za unci na konci roku,  Goldman Sachs dokonce očekává až 2400 $ a podle Bank of America by mohla cena zlata do konce roku 2021 vyletět na 3000 $. Foto: iStock

Investice do zlata nezávisí jen na peněžence, ale také na individuální ochotě si trochu zariskovat. „Jsem fanoušek zlata,“ řekl německému hospodářskému deníku Handelsblatt známý investiční expert a partner největšího německého majetkového fondu DJE Kapital Jens Ehrhardt, který se stará o 11,5 miliardy eur.

Rok ještě neskončil, ale Robert Hartmann, zakladatel mnichovského obchodu se zlatem Pro Aurum, již mohl konstatovat: „Rok 2020 bude rokem, kdy Němci nakoupí víc zlata než kdykoli předtím.“ Dnes již přichází do jeho mnichovského zlatého domu míň lidí, než v horké fázi koronavirové paniky na trhu v březnu a dubnu. Přesto prodeje mnoha obchodníků se zlatem jsou stále nad tržbami ze stejného období loňského roku.

Alexander Zumpfe z hanauské rafinerie drahých kovů Heraeus to také potvrzuje: „V roce 2020 bychom mohli dosáhnout největší poptávky po fyzickém zlatě, jakou jsme kdy v Německu viděli.“

8900 tun zlata

Zákazníci šéfa Pro-Aurua Roberta Hartmanna stále uvádějí jeden základní důvod, proč investují svá aktiva do drahých kovů: „Nechtějí nechat peníze v bance, kde není žádný úrok. Zároveň je v oběhu spousta peněz, které je potřeba investovat. Většina kupců zlata sleduje jasný plán. Neustále vkládat do portfolia pět až patnáct procent zlata.“

Hartmannův dojem odpovídá údajům, které pravidelně zveřejňuje Světová rada pro zlato. Němečtí investoři v první polovině roku nakoupili zlaté slitky a mince o hmotnosti víc než 80 tun v hodnotě kolem čtyř miliard eur. Celkem Němci podle Handelsblattu vlastní 8900 tun zlata. Skoro trojnásobek toho, co drží jejich centrální banka.

Zlato vzkvétá. Zvláště v koronové krizi. Neuvěřitelné nákupy dluhopisů centrálními bankami by měly trhy uklidnit. Ale u mnoha soukromých investorů vyvolávají obavy z příliš velkého množství peněz ve finančním systému a znehodnocení jejich úspor. Drahý kov slibuje bezpečnost. Od začátku roku se cena zlata zvýšila přibližně o 28 procent. Na začátku srpna dokonce dosáhla nového historického maxima 2070 dolarů za trojskou unci (31,1 gramu).

Zlato má každý čtvrtý

Zatímco poptávka po zlatě se v klíčových zemích, jako jsou Čína, Indie a Střední východ prakticky zhroutila, investoři v Německu a v Rakousku zvýšili ve druhém čtvrtletí roku 2020 své nákupy o víc než 160 procent ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. V žádné zemi na světě, v Číně, v Indii ani v USA se neprodalo víc slitků a mincí než mezi Kielem a Mnichovem.

Vášeň Němců pro zlato má dlouhou tradici: Podle reprezentativního průzkumu univerzity Steinbeis vlastní zlato 25 procent všech Němců starších 18 let. Pro srovnání: pouze asi 15 procent Němců vlastní akcie.

Statisticky má každý z německých investorů 71 gramů žlutého kovu. K tomu je třeba připočíst také 58 gramů ve zlatých špercích. Mají však Němci pravdu v tom, že cena zlata bude dál růst? Plní zlato investiční funkce, které obchodníci se zlatem inzerují? A dává vůbec zaměření na investiční zlato a mince ekonomický smysl?

Většina odborníků na drahé kovy a tržní stratégové se shodují alespoň na jedné věci: faktory, které vedly zlato k novým maximům všech dob, nezmizí přes noc. Zlato se v současné době obchoduje zhruba o osm procent pod historickým maximem z léta. Ale hlasy, které očekávají pokles o víc než 20 procent, jsou vzácné. 

Hlavní švýcarská banka UBS nedávno zvýšila svůj cenový cíl na 2100 $ za unci na konci roku. Americká investiční banka Goldman Sachs dokonce očekává až 2400 $. A podle Bank of America by mohla cena zlata do konce roku 2021 vyletět na 3000 $.

(rek)