Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Nejvíce zlata v říjnu nakoupil Kazachstán

Centrální banky podle informací Světové rady pro zlato (WGC, World Gold Council), která ve svých statistikách vychází z údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF), v říjnu v čistém vyjádření – kvůli prodejům – nakoupily pouze dvě tuny zlata. V letošním roce jde o absolutně nejnižší měsíční množství.

Největším kupujícím zlata byla v říjnu centrální banka Kazachstánu, která do svých devizových rezerv přidala téměř šest tun. Ilustrační foto: iStock

Prodej „žlutého kovu“ z devizových rezerv v průběhu letošního října vykázaly podle WGC tři centrální banky: Uzbekistán (8 tun), Turecko (2 tuny) a Katar (2 tuny). Převážná většina říjnových přírůstků připadala na čtyři centrální banky.

Největším kupujícím byl Kazachstán, který přidal téměř šest tun, následovaný Indií, která přidala 3,8 tuny. Indické zlaté rezervy se nyní meziročně zvýšily o 71 tun, čímž Indie dosáhla nejvyššího ročního objemu nákupů od roku 2009.

PSALI JSME: Rusko přidalo další tři tuny zlata do svých rezerv

Ruské oficiální zlaté rezervy se během října zvýšily o tři tuny, což je součástí série nákupů, které se letos zatím uskutečnily a které podle názoru WGC pravděpodobně souvisejí spíše s prodejem mincí, než se strategickými nákupy.

Irsko v říjnu nakoupilo další tunu zlata, čímž navazuje na pořízení stejného množství „žlutého kovu“ letos v září. Nákupem dvou tun zlata během dvou po sobě jsoucích měsících banka ukončila více než deset let trvající období nezměněné držby drahého kovu ve výši šesti tun.

PSALI JSME: Irsko se chce bránit inflaci zlatem

Světová rada pro zlato současně v prosinci zveřejnila statistiky nákupů a prodejů zlata centrálními bankami za třetí letošní čtvrtletí. Vyplývá z nich, že největším kupcem byla v tomto období Indie s více než 40 tunami zlata, následovaná Uzbekistánem (25,5 tuny) a Kazachstánem (11,3 tuny).

Největším prodejcem zlata se ve třetím letošním kvartálu stalo Turecko, které se zbavilo téměř 14 tun „žlutého kovu“. O necelé dvě tuny přišel monarchistický Katar, „drobné“ prodeje realizovalo Mexiko (0,13 tuny) a Malta (0,06 tuny).

PSALI JSME: ČNB letos celkem třikrát nakoupila zlato do devizových rezerv

(luk)