Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Nejistota zůstává

Celý letošní rok sedí na jedné straně investiční houpačky zlato a na druhé dolar. Když se jeden odrazí od země, druhý na ni klesne. V závěru prosince však houpačku zastavil nový návštěvník na finančním hřišti, který poslal cenu unce zlata nad 1 800 dolarů. Po překvapivé korekci ultrakonzervativní politiky japonské centrální banky, Bank of Japan (BOJ), totiž klesl americký dolar, zatímco trhy sledovaly úrokové sazby ve Spojených státech.

Celý letošní rok sedí na jedné straně investiční houpačky zlato a na druhé dolar. Ilustrační foto: iStock

BOJ je jednou z nejdůležitějších centrálních bank na světě, která se účastní mezinárodních diskusí a setkání s ostatními centrálními bankami. Také jménem vlády provádí mezinárodní bankovní operace. Zatímco například v Jižní Americe už převládají dvouciferné úrokové sazby, Nippon Ginko, jak se oficiálně japonská centrální banka jmenuje, drží sazby v záporných číslech.

Bank of Japan ale šokovala globální trhy překvapivým vylepšením výnosů dluhopisů, které umožňují dlouhodobým úrokovým sazbám růst, což je krok ke zmírnění některých nákladů na dlouhodobé měnové stimuly. Akciové trhy se po rozhodnutí Japonců propadly, zatímco výnosy dluhopisů vyskočily na čtyřměsíční maxima vůči dolaru.

A zlato vyskočilo o 1,5 procenta na 1 815 dolarů za troyskou unci, což je nejvíc od poloviny srpna. Americké futures na zlato také posílily a dokonce se obchodovaly za 1 825 dolarů za unci. A nejzajímavější bylo, že se na této úrovni zlato drželo celý minulý týden.

PSALI JSME: Bude to rok už 2023, kdy zlato dosáhne 3 000 dolarů za unci?

Alespoň psychologicky tak umazalo ztráty (o víc než 260 dolarů za unci, pozn. aut.) od svého březnového maxima, protože centrální banky po celém světě zahájily boj proti prudce rostoucí inflaci.

„Vypadalo to jako temný mrak nad zlatým trhem, ale stále si myslím, že na základě všeho toho chaosu směřujeme k růstu,“ cituje web Mining.com Jeffreye Sicu, výkonného ředitele Circle Squared Alternative Investments, ale nejen jeho.

„Zlato dostává další šanci zazářit díky poklesu dolaru,“ doplňuje hlavní analytik společnosti Exinity  Han Tan a dodává: „Příští pokles dolaru by měl poslat zlato do nového cyklu vysoko nad 1824,50 dolaru.

PSALI JSME: Nemethy: A teď je na řadě zlato

Obchodníci a investoři by se proto měli držet drahých kovů i v roce 2023, protože trhy v USA se připravují na recesi.“ Není divu, když šéf Fedu (americké centrální banky) Jerome Powell minulý týden řekl, že centrální banka příští rok zvýší úrokové sazby, i kdyby ekonomika začala sklouzávat k recesi.

„Oblast nad 1 800 dolarů za unci dál zůstává ošemetná pro kupující, kteří v srpnu čelili propadu zlata… ale zatím to vypadá, že teď se zlato jen tak nevzdá,“ uvedla Daniela Hathornová, analytička trhu na Capital.com. Podle Matta Simpsona, tržního stratéga City Indexu „vyhlídky na vyšší terminální sazbu Fedu by mohly zabránit tomu, aby se zlato příští rok radovalo z prudkého růstu.“

Navzdory poslednímu zvýšení ceny tak zůstává výhled zlata do roku 2023 nejasný.

PSALI JSME: https://www.zlato.cz/zlato/zlato-prubezne-vynasi-ale-jen-centralnim-bankam/

(rek)