Zlato (oz) / USD
2 503,42
0,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nákupy zlata bankami zůstaly za rekordem

Nákupy zlata centrálními bankami ve třetím čtvrtletí letošního roku prudce poklesly a podle Světové rady pro zlato (WGC) přidalo do svých rezerv víc než tunu zlata pouze 14 zemí. Celkem centrální banky navýšily své rezervy za tři měsíce do konce září o 156,2 tuny, což je meziroční pokles o 38 procent odvolává se na zprávu WGC arabský web The National.

Celková poptávka po drahých kovech ve třetím čtvrtletí letošního roku činila 1107,7 tuny, což je meziroční nárůst o tři procenta. Foto: iStock

Samotná WGC ovšem ve zprávě píše: „Nákup centrálních bank dosáhl během třetího čtvrtletí 156,2 tuny. I když je to o 38 procent míň než ve stejném období loňského roku, je to způsobeno tím, že třetí kvartál 2018 zaznamenal nejvyšší úroveň čtvrtletních čistých nákupů od roku 2010. Letošní nákupy centrálních banky dosáhly ke konci září 547,5 tuny, což je o 12 procent víc než za stejné období v roce 2018.“

Celková poptávka po drahých kovech ve třetím čtvrtletí letošního roku činila 1107,7 tuny, což je meziroční nárůst o tři procenta, a to v důsledku prudkého přílivu investic do zlatých fondů obchodovaných na burzách (ETF), které pomáhají vyvážit nižší poptávku na jiných trzích.

„Množství zlata v ETF dosáhlo historického maxima 2855,3 tuny, během čtvrtletí vzrostlo o 258 tun, což je nejvyšší úroveň čtvrtletních přírůstků od prvního čtvrtletí 2016, kdy cena ropy klesla pod 30 dolarů za barel,“ komentuje The National.

„Investoři obvykle zajišťují své sázky napříč různými aktivy a mají tendenci investovat víc do zlata, když výnosy dluhopisů a ropa nic nevynášejí. Proto ceny zlata dosáhly nových víceletých maxim. Pokračující příliv peněz do ETF víc než jen kompenzoval slabší poptávku jinde,“ doplňuje Alistair Hewitt, vedoucí marketingu WGC

Například ekonomické zpomalení v Indii a Číně, spojené s prudkým nárůstem ceny zlata, přimělo mnoho spotřebitelů, aby odložili nákup zlatých šperků. Poptávka po nich byla ve třetím čtvrtletí o 16 procent nižší (461 tun). Zato rekordní byly investice do šanghajských ETF (2,5 miliardy dolarů).

Turci v rekordu

Ve třetím čtvrtletí došlo k největšímu nárůstu tureckých rezerv zlata, které vzrostly o 71,4 tuny. To znamená rekordní nákup za jeden měsíc, když centrální banka v srpnu nakoupila 41,8 tuny zlata. Celkové zásoby v Turecku nyní dosahují historicky nejvyšších 385,5 tuny zlata.

Čínské zlaté rezervy během čtvrtletí vzrostly o relativně skromných 21,8 tuny. Čínská lidová banka ale každý měsíc od prosince 2018 vykazuje vyšší rezervy zlata. Důležitost, kterou Čína klade na své zásoby zlata a diverzifikační úlohu, jež zlato hraje v portfoliu mezinárodních rezerv, zdůraznil mluvčí státní správy deviz Wang  Čchun-jing: „Z dlouhodobého a strategického hlediska budeme dynamicky upravovat portfolio rezerv podle potřeby, abychom zajistili bezpečnost, likviditu, zachování hodnoty a zhodnocení globálních rezerv.“

Mezi další čisté nákupčí zlata nad jednu tunu v průběhu čtvrtletí patřily například Rusko (34,9 tuny) Spojené arabské emiráty (4,9 tuny), Katar (3,1 tuny), Kazachstán (2,1 tuny), Keňa (1,9 tuny) a Kyrgyzská republika (1,2 tuny).

Tříměsířní těžba zlatých dolů se podle studie WGC meziročně prakticky nezměnila a zůstala na 877,8 tunách.

(rek)

Další z kategorie Zlato