Zlato (oz) / USD
2 066,43
0,64 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Na hranicích Evropské unie lze zlato považovat za peníze

Francouzští celníci na švýcarských hranicích zastavili vůz registrovaný ve Spojeném království se čtyřmi zlatými cihlami a více než 850 zlatými mincemi v hodnotě přes 600 tisíc eur.

Francouzští celníci na švýcarských hranicích zastavili vůz registrovaný ve Spojeném království se čtyřmi zlatými cihlami a více než 850 zlatými mincemi v hodnotě přes 600 tisíc eur. Ilustrační foto: iStock

Policistům ze Saint-Louis na dálnici A35 v departementu Haut-Rhin padesátiletý řidič potvrdil, že jede ze Švýcarska do Spojeného království, ale celníci si všimli, že zaváhal s odpovědí na otázku, co má ve vozidle.

Poskytl sice výpis z bankovního účtu prokazující, že cestuje s cenným zbožím – včetně hotovosti a drahých kovů – ale ve výpisu nebyla uvedena částka. Policie proto auto prohledala a našla čtyři zlaté cihly, každou o hmotnosti 1 kg, a 852 zlatých mincí s reliéfy bývalých britských králů včetně Jiřího V., Edwarda VII. a královen Viktorie a Alžběty II.

Řidič i spolujezdec byli vzati do vazby, protože převážené zboží nepřihlásili, ale po výslechu propuštěni, jak webu The Connexion sdělila státní zástupkyně z Mulhouse Edwige Rouxová-Morizotová. Franzouská Finanční soudní vyšetřovací služba (Judiciaires des finances) však zahájila vyšetřování původu zlata, které bylo řidiči zabaveno.

PSALI JSME: Celníci se zaměří na letištích na nová nařízení EU, např. o převozu zlata

Na zlato samotné se nevztahují žádné zvláštní zákazy nebo omezení. Osoba dovážející zlato, pokud zaplatí DPH, je jí zlato propuštěno do volného oběhu. Investiční zlato je pak osvobozeno od všech daní. Celním orgánům v Evropské unii se nepředkládá žádný další specifický doklad o autentičnosti zlata včetně zlata investičního, ani jiný certifikát.

Švýcarsko, ačkoli je v schengenské zóně, není členem Evropské unie, takže převážené zlato mělo být na francouzsko-švýcarské hranici podrobeno kontrole. Při vstupu do Evropské unie je navíc povinnost oznámit hotovost vyšší než 10 tisíc eur a v tomto případě celníci zlato považovali za hotovost. Celková hodnota zlata v autě činila 604 000 eur.

Francouzští celní úředníci i při benevolentních kontrolách podle The Connexion v minulém roce zkasírovali víc než 80 milionů eur za nedeklarované zboží a ilegální převoz peněz za účelem jejich vyprání.

PSALI JSME: Jako z gangsterky: Loupež zlata na hodinky, únos, útěk

(rek)

Další z kategorie Zlato