Zlato (oz) / USD
1 904,90
0,49 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Celníci se zaměří na letištích na nová nařízení EU, např. o převozu zlata

Celní správa ČR se zaměří při kontrolách letišť na novou povinnost, kterou mají lidé při cestách mimo Evropskou unii a zpět. Musí celníkům oznámit, pokud vezou zlato za 10.000 eur (asi 2,5 milionu korun) a více. Jde o souhrnnou hodnotu za 12 měsíců. Novinářům to řekli v Pardubicích zástupci celníků.

Nařízení nově zahrnuje do peněžní hotovosti vysoce likvidní prostředky, což jsou zlaté slitiny, nugety, hroudy s obsahem nejméně 99,5 procenta, a také zlaté mince s obsahem zlata alespoň 90 procent. Foto: iStock

„Budeme si vybírat rizikové lety, naším primárním cílem nejsou chartery na dovolenou. Cílem jsou standardní pravidelné linky, které využívají nejenom rekreanti, ale i obchodní cestující a další osoby,“ řekl ČTK zástupce ředitele odboru dohledu Generálního ředitelství cel Roman Havelka.

Nařízení nově zahrnuje do peněžní hotovosti vysoce likvidní prostředky, což jsou zlaté slitiny, nugety, hroudy s obsahem nejméně 99,5 procenta, a také zlaté mince s obsahem zlata alespoň 90 procent.

Celníci správa také požaduje oznamovat převozy vyšších částek peněz, tedy v hodnotě 10.000 euro a více. Pokud cestující jako fyzická osoba odlétá z EU nebo přilétá do EU a veze je s sebou. Oznamovací povinnost rovněž platí souhrnně na 12 měsíců.

„Je povinnost nahlásit celnímu orgánu, že to cestující přepravuje. Není povinnost prokazovat, kde k tomu přišli,“ řekl Havelka.

Oznamovací povinnost mají lidé i v případě, že posílají zásilku, nebo ji ze států mimo EU obdrží, to znamená v součtu nad 10.000 euro během 12 měsíců. Při nesplnění nařízeních mohou celníci uložit pokutu až do deseti milionů korun. Celníci také mohou peníze či zlaté kovy zabavit. Pokud by pocházely z trestné činnosti, propadnou státu.

Nové jsou rovněž vzory formulářů. Dosud byl jeden společný formulář, od čtvrtka jsou dva. Ke stažení jsou na stránkách celní správy či přímo na stanicích celníků.

Podle Havelky při odletech z EU přepravu peněz nahlásí 300 až 400 lidí ročně, při příletech je to 500 až 600 případů za rok. „Nelegální přeprava, kdy to nenahlásí, jsou jednotky zjištěných případů,“ řekl Havelka.

Celníci také převedli ukázky, jak cvičený pes nachází bankovky. Pes cítí jejich pach. Pozná větší množství peněz, na pár bankovek v peněžence nereaguje.

„Pach si spojí s odměnou, za kterou on pracuje. Máme způsob pasivního značení, pes takzvaně zamrzne, dřív se používalo aktivní značení, hrabal packou, což na lidech nejde, u dražších aut také ne,“ řekl psovod Josef Maťašovský z celní správy. Jeho německý ovčák umí hledat i drogy.

Celníci používají k výcviku znehodnocená eura nebo i české koruny. Podle zkušeností z letiště Václava Havla v Praze služební pes zvládne zkontrolovat za den šest až osm letadel, v každém je kolem 150 zavazadel, uvedla mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato