Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Co očekávat od zlata v nadcházejícím cyklu zvyšování sazeb

Historie ukazuje, že ať už je probíhající režim jakýkoli, zlato obvykle dosahuje svého dna na začátku cyklu zvyšování sazeb americké centrální banky (Fed), napsal odborný server Investing.com.

Zlato obvykle dosahuje svého dna na začátku cyklu zvyšování sazeb americké centrální banky. Ilustrační foto: Shutterstock

„Vezmeme-li v úvahu pět nejvýznamnějších minim za posledních padesát let (1971, 1976, 1985, 1999, 2016), zjistíme, že všechna kromě jednoho se shodovala se začátkem nového cyklu zvyšování sazeb,“ připomněl server. Historicky mělo zlato tendenci dosahovat dobrých výsledků v období růstu krátkodobých sazeb. Na rozdíl od 70. a 80. let 20. století byl však v poslední době začátek snižování sazeb pro zlato velkým katalyzátorem.

„To, jak si zlato povede po počáteční rally, bude záviset na typu režimu, který nastane,“ napsal na serveru The Daily Gold Jordan Roy-Byrne. „Ve většině scénářů znamená prvních dvanáct měsíců oživení a poté korekci. Zlato bude pokračovat v růstu, pokud dojde ke zrychlení inflace (jako v 70. letech 20. století) nebo k růstu inflačních očekávání (jako v roce 2005),“ domnívá se.

Pokud však nedojde ani k jednomu z těchto jevů a Fed bude moci pokračovat ve zvyšování inflace, zlato podle něj nezačne další etapu růstu, dokud americká centrální banka neprovede poslední zvýšení inflace. „Pokud se dočkáme dalších fiskálních stimulů, mohlo by to zlato vrátit na cestu 70. let nebo poloviny roku 2000, kdy by zlato rostlo po celou dobu trvání cyklu zvyšování sazeb,“ napsal server Investing.com.

PSALI JSME: Zlato bude z inflace těžit, tvrdí uznávaný expert

(luk)