Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Miliardář Tudor Jones označil zlato za jistotu v dobách turbulence

Zlato je ve všech hlavních měnách v zelených číslech. Má to tři zdánlivě nesourodé příčiny. První z nich je odhodlání států BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, JAR) a nových členů tohoto klanu z arabského světa zničit do tří let dominanci dolaru, o což někteří usilují rekordními nákupy zlata. Druhou je přepadení Izraele palestinskými islamisty a třetí čerstvé holubičí výroky členů Fedu (centrální banky USA) k boji s inflací.

Miliardář Tudor Jones považuje bitcoin a zlato za nárazníky proti turbulentnímu klimatu. Zdroj foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Paul_Tudor_Jones_2006.jpg#/media/File:Paul_Tudor_Jones_2006.jpg

Ke komentářům, jež jsme zveřejnili ve čtvrtek, se připojil i Raphael Bostic, prezident Fedu v Atlantě, když přímo prohlásil: „Vlastně si nemyslím, že bychom museli sazby zvyšovat.“ Podle jeho názoru stačí současné úrokové sazby, které fungují a netlačí zemi k recesi. Nicméně žádný z guvernérů neřekl, že Fed už dokončil svoji práci.

Tudor Jones, který ve své Investment Corporation spravuje 12 miliard dolarů, popsal situaci jako začarovaný kruh, v němž úrokové náklady v USA rostou, vytváří se další emise dluhopisů, stoupají finanční závazky vlády, které vedou k dalším dluhopisům, a tak dokola. Myslí si, že to staví zemi do extrémně slabé fiskální pozice, jakou nepamatuje od druhé světové války.

„Vládní úředníci i členové Fedu jsou nyní extrémně opatrní, pokud jde o jakékoli změny jejich strategie, protože válka mezi Izraelem a Hamásem umocňuje globální geopolitickou nejistotu,“ dodávají Kitco News.

PSALI JSME: Zisky zlata na pozadí války na Blízkém východě

„Podle mnoha analytiků se boj o pásmo Gazy teprve rozvíjí a ve velkých vlnách bude dopadat na finanční trhy. Bude mít i hluboký dopad na ceny ropy a zlata, což způsobí eskalaci obou komodit.“

Vzhledem ke všemu, co se ve světě děje, Tudor Jones v televizi CNBC prohlásil: „Právě teď nemůžu milovat akcie,“ a již po několikáté zopakoval, že za nárazníky proti turbulentnímu klimatu považuje bitcoin a zlato.

A nárazník hledá i blok BRICS, když se snaží zbavit rezerv v dolarech a zlatem podložit budoucí alternativní měnu. Konkrétně zpráva BRICS uvádí, že měnové orgány na celém světě v první polovině roku koupily 387 tun zlata. Navíc poté, co během minulého roku nakoupily 1 083 tun. „Ačkoli takový plán nikdy nevyšel, rostoucí význam zlata to nesnižuje,“ konstatuje kryptoměnový web Watcher.guru.

PSALI JSME: V srpnu putovalo do sejfů centrálních bank 77 tun zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato