Zlato (oz) / USD
1 986,43
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Mike Gleason: Propad ceny zlata není náhoda

Trvalo celých sedmnáct dní, než se cena zlata vrátila pod 2 000 dolarů za unci, což se dosud ještě nestalo. Při předešlém vzkypěni ceny zlata v květnu vydržela nad magickou hranicí začínající dvojkou třináct dnů. Nicméně oba tyto výkony pocházejí z letošního roku a v součtu s dalšími třemi dny v dubnu se tak zlato nad cenou 2 000 dolarů za unci letos drželo déle než měsíc.

Propad ceny zlata není náhoda, domnívá se Mike Gleason šéf společnosti Money Metals Exchange, která obchoduje s drahými kovy. Ilustrační foto: iStock

Zlato vykázalo i další historická maxima, a to jak rekordní cenu měsíční, tak i týdenní. Nicméně poté, co se zdálo, že je připraven velký průlom, se trh se zlatem vrátil do obchodního rozpětí pod dvěma tisíci dolary za unci. Alespoň prozatím.

„Zdálo se, že zlato po stabilizaci nad 2 000 dolary za unci na začátku týdne zařadí ještě vyšší rychlost. A skutečně, cena se před pondělním otevřením burzy v USA vyšplhala nad 2 100 dolarů za unci a vypadalo to, že noviny budou mít opět o čem psát. Ale někteří velcí institucionální hráči zjevně nechtěli, aby se tak stalo.

PSALI JSME: Zlaté dno je stále výš

Zaplavili trh příkazy k prodeji a zlato na burze propadlo o sto dolarů. Někteří se neodvažují nazývat to manipulací. Ale ať to nazvete jakkoli, snížení ceny přesně v okamžiku historického zlomu není náhoda,“ tvrdí Mike Gleason, šéf Money Metals Exchange. Podle jedné ratingové agentury nejlepšího obchodníka s drahými kovy v USA.

PSALI JSME: Peter Schiff: Zlato nahoru a dolů! A co bude dál?

„Tenhle film jsme už viděli. Zlato postupuje, silně zdraží na zámořských trzích a často překoná klíčové technické úrovně, ale pak ho v Americe zatlučou do země hned po zazvonění zvonu na Wall Street,“ dodává Gleason. „Ať je to jakkoli, trh se zlatem zůstává na zdravých základech. Úsilí o potlačení cen může občas uspět, ale nepodaří se zastavit dlouhodobý trend vyšších cen.“

Pokud se však zlato opět vzchopí a rozhodne se vytrvat nad 2 100 dolary za unci, opět se to objeví v titulcích světových médií, což by mohlo nastartovat větší nákupní aktivitu. Nebo by to mohlo být i díky snížení ceny zlata, na které někteří možná čekali. Ať tak či onak, příští dny budou určitě zajímavé.

PSALI JSME: Zlaté vyhlídky pro příští rok

(rek)

Další z kategorie Zlato