Zlato (oz) / USD
2 071,42
0,01 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlaté vyhlídky pro příští rok

Spekulace na dolar už asi nic mimořádného nevynesou, protože náladu předurčuje názor, že minimálně do března americká centrální banka už na úrokové sazby nesáhne. A tak se trhy přesouvají do lákavějších teritorií, mimo jiné i do zlata.

Analytici Goldman Sachs k výhledu vzácných kovů na rok 2024 konstatovali, že se „lesk zlata vrací“. Ilustrační foto: Shutterstock

„Oslabení amerického dolaru vynese ceny zlata na novou úroveň,“ řekl televizi CNBC Randy Smallwood, generální ředitel Wheaton Precious Metals, jedné z největších společností na světě „streamujících“ drahé kovy. Ročně zobchoduje kolem deseti tun zlata a 800 tun stříbra. Na obchodu s kovy je schopná se čtyřicítkou zaměstnanců dle časopisu Forbes vydělávat přes 600 milionů dolarů ročně.

U nás neznámý streaming drahých kovů je praxe, kdy se společnost dohodne s těžařskou firmou na nákupu celé nebo části produkce za předem stanovenou diskontní cenu. Na oplátku poskytují streamingové společnosti financování těžařským společnostem, které hledají kapitál předem.

Do předpovědí na příští rok se však pustili i bankéři. Analytici Goldman Sachs k výhledu vzácných kovů na rok 2024 podle webu CNBC konstatovali, že se „lesk zlata vrací“. Růst ceny zlata dle nich nebude vázán jen pohyby dolaru, ale také na silnou spotřebitelskou poptávku Číny a Indie spolu s nákupy centrálních bank, které nepřipustí překvapení z důvodu nedostatku poptávky.

PSALI JSME: Spekulace nad magickou hranicí 2 000 dolarů za unci

O investiční bance Goldman Sachs je známo, že je fanouškem zlata, leč i analytici Bank of America v poznámce pro investory uvedli, že v základním scénáři mají zdražování zlata od druhého čtvrtletí roku 2024, protože „reálné výnosy úrokových sazeb budou centrální bankou tlačeny dolů“.

Stratégové ze Société Générale dokonce očekávají opětovné testování ceny 2 070 a 2 075 dolarů za unci, což představuje maxima let 2020 a 2022. „Jakmile bude tato překážka překonána, zlato potvrdí vzestupný trend. Další cíle jsou umístěny na projekcích 2 180 a 2 240 amerických dolarů,“ cituje FXStreet ze zprávy francouzské obchodní banky.

Za drahým kovem stojí faktory, které by měly podpořit jeho cenu, i když inflace začne klesat. Jsou to nákupy centrálních bank a maloobchod, jež by měly dál udržovat zvýšené ceny.

PSALI JSME: Giambruno: Nejvýznamnější zisky zlata jsou stále před námi

„Centrální banky naznačují, že hodlají přidat další zlato do rezerv, a zejména čínská centrální banka k tomu má prostor,“ napsala ve Financial Times Rebecca Pattersonová, bývalá hlavní analytička největšího hedgeového fondu na světě Bridgewater Associates.

Také maloobchodní poptávka v Číně a Indii by měla zlatu pomoci udržet tempo růstu. Jediným protivětrem je vysoká cena zlata, kvůli které, aby udrželi poptávku, prodejci v Indii a Číně snižují své provize, upozorňuje nizozemská banka ING. Klíčová je však Čína.

„Země řeší klopýtání svého hospodářského růstu, takže poptávka po zlatu jako uchovateli hodnoty bude pokračovat,“ tvrdí web veteránů finančního trhu VettaFi. Vetta v sanskrtu znamená „ten, kdo ví“, Fi je zkratka pro finance.

PSALI JSME: Lichtenštejnská prognóza: V roce 2030 bude zlato stát přes 4 800 dolarů

(rek)

Další z kategorie Zlato