Zlato (oz) / USD
2 029,67
0,18 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlaté dno je stále výš

Dozvědět se, že cena zlata stagnuje, přičemž neklesá pod 2 000 dolarů za unci, je stále ještě svým způsobem neuvěřitelná zpráva. Přesto se zlato již druhý týden snaží, aby jeho cena nad donedávna magickou hranicí setrvala. Stará pravda sice říká, že pokud vlastníte zlato, je dobré nesledovat cenu příliš bedlivě, protože se tak vyhnete nervovým otřesům, ale koho z držitelů zlata by aktuální cenovka nepotěšila.

Zlato již druhý týden snaží, aby jeho cena setrvala nad donedávna magickou hranicí dvou tisíc dolarů za troyskou unci. Ilustrační foto: iStock

I při rekordních milnících ceny zlata v dolarech má v české měně k rekordům ještě daleko a zůstává o víc než dva tisíce korun pod maximálními cenami z března roku 2022. Odborníci proto radí zlato raději kupovat než prodávat, protože čím je svět větším nebezpečím, tím je zlato větším bezpečím. Tato zdánlivě otřelá průpovídka stále prokazuje svoji platnost.

První obří skok zaznamenala letos cena zlata po přepadení Izraele, kdy během tří týdnů na londýnském trhu vystoupala v přepočtu z poklidných 42 200 korun na 46 800 korun. Další skok přišel po dronovém útoku na několik lodí včetně amerického torpédoborce USS Carney v Rudém moři, kdy cena zlata vyskočila ze 44 200 na 47 080 korun za unci.

PSALI JSME: O ceně zlata teď rozhoduje izraelská armáda

Ještě víc zlato šokovalo po loňském přepadení Ukrajiny, kdy zlato raketově zdražilo ze 38 450 korun na 48 700 korun, než se v postupně odeznívajících vlnách cena zklidnila kolem 41 000 korun za unci a už nikdy nespadla pod 40 000 korun za unci.

Analýza dat společnosti XE.com jen potvrzuje, jak citlivé je zlato na skutečně vážné hrozby. A nejen geopolitické. O víc než 4 000 korun zdražila unce zlata také během pouhých deseti dnů po sérii pádů některých amerických bank letos v březnu, a pak už nikdy neklesla pod 41 000 korun za unci. Nyní se zdá, že novým cenovým dnem zlata by mohlo být 43 000 korun za unci.

PSALI JSME: Lichtenštejnská prognóza: V roce 2030 bude zlato stát přes 4 800 dolarů

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato