Zlato (oz) / USD
2 346,99
1,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Metals Focus věští nižší cenu zlata

Britská firma Metals Focus, obvykle dobře informovaná jednička na trhu se vzácnými kovy, ve své výroční zprávě mnohé překvapila. Analytici společnosti v prognóze na rok 2023 uvedli, že průměrná cena zlata klesne o deset procent a ve čtvrtém čtvrtletí se dostane na dno při čtyřletém minimu kolem 1 500 dolarů za unci.

Pokud cena zlata opravdu klesne o 200 dolarů za unci a víc, jak tipuje Metals Focus, bude to obrovská příležitost pořídit si zlato nejen na horší časy, ale i na ziskovou spekulaci. Ilustrační foto: iStock

Metals Focus sice dál vidí zásadní roli drahých kovů v portfoliích investorů a očekává, že zlato a stříbro překonají akciové a dluhopisové trhy, ale měnová politika Federálního rezervního systému USA (centrální banka, pozn. aut.) budou mít zásadní dopad na americký dolar a výnosy dluhopisů. Tato aktiva budou dál největším rivalem zlata a stříbra.

„Dokonce i na cenovém dně zlata v letošním roce, kdy ceny klesly na dvouleté minimum na 1 618 dolarů za unci, drahý kov výrazně překonal akciový index S&P 500. Dokonce i nyní, kdy se široké akciové trhy tlačí nahoru, jsou stále v propadu o víc než 17 procent,“ odůvodňují analytici svou prognózu.

„Metals Focus také očekává, že nižší ceny zlata budou dál podporovat poptávku ze strany bank i retailových a institucionálních investorů, která by měla omezit spodní hranici cen,“ připomínají v komentáři Kitco News.

PSALI JSME: Jistá je jen nejistota

Těžařský server Mining.com zase cituje, že „poptávka po zlatě letos klesne o devět procent na 4 375 tun, přičemž apetit centrálních bank nepřekročí loňských 1 083 tun, ale zůstanou i tak na historicky silných 600 tunách“.

„Společnost Metals Focus předpověděla, že cena zlata by i přes pokles letos měla dosáhnout v průměru nového historického maxima 1 890 dolarů za unci, což je o pět procent víc než loňských 1 800 dolarů. Konzultační společnost rovněž uvedla, že očekávání ohledně snížení úrokových sazeb v USA před koncem roku jsou nerealistická, což zvýší tlak na cenu zlata ve druhé polovině roku.“

A Zlato.cz dodává: Pokud cena zlata opravdu klesne o 200 dolarů za unci a víc, jak tipuje Metals Focus, bude to obrovská příležitost pořídit si zlato nejen na horší časy, ale i na ziskovou spekulaci.  Tak velký cenový rozdíl totiž eliminuje marže dovozců zlata a může poměrně záhy generovat i zajímavý zisk.

PSALI JSME: Těšte se na cenu zlata za pět let

(rek)

Další z kategorie Zlato