Zlato (oz) / USD
1 930,64
0,48 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Jistá je jen nejistota

Je to jak se slavnými výroky? Většinou nikdy nebyly vyřčeny. Sherlock Holmes nikdy neřekl ono proslavené: Jak prosté… a přitom pro dění na Wall Street by tento výrok byl víc než zdařilou parafrází.

Cena zlata zůstává klidná díky optimismu, že americká centrální banka úrokové sazby nezvýší a neposílí tak zájem o dolar. Ilustrační foto: Shutterstock

Jak píše agentura Reuters, účastníci trhu nyní čekají, zda americká centrální banka zvýší úrokové sazby a co naznačí data z Číny o poptávce po ropě. Vypadá to, že o ničem jiném nejbližší budoucnost zlata, žlutého i černého, není. Jistá je však jen nejistota.

Cena ropy kvůli nejisté poptávce z Číny stěsnané druhou vlnou covidu i přes ohlášené snížení těžby Saúdskou Arábií nezažila zásadní euforii, stejně tak i cena zlata zůstává klidná díky optimismu, že americká centrální banka (Fed) úrokové sazby nezvýší a neposílí tak zájem o dolar a jeho deriváty.

Vyšší úrokové sazby Fedu by podle Reuters mohly nejen snížit zájem o zlato, ale zároveň omezit poptávku po energiích. Trhy nyní odhadují pravděpodobnost, že Fed tento měsíc pozastaví zvyšování úrokových sazeb na 77 procent.

PSALI JSME: Zlatá pojistka má vysokou cenu, řekl šéf investičního giganta PIMCO

„Nicméně postoj Fedu je závislý na datech, což znamená, že očekávání mohou i nadále zaznamenat obrovské výkyvy,“ řekl Reuters Jun Rong, tržní analytik společnosti IG, který současnou situaci na trzích nepovažuje za tak jasnou, jak se na první pohled zdá.

O náladě na trzích může svědčit i zpráva z největšího na burze obchodovaného fondu krytého zlatem SPDR Gold Trust, který uvedl, že investice do zlata se jen za pondělí zvýšily o 0,15 procenta na 940 z 938 tun v pátek. Je to proto, že nejnovější data z USA vyvolala dojem, že americká ekonomika směřuje k recesi?

„Nejnovější údaje ukázaly jak nárůst počtu pracovních míst, tak nárůst míry nezaměstnanosti, takže obchodníci se hádají, kterému průzkumu mají věřit,“ uvádí analýza britského City Indexu. Navíc podle ní nebude mnoho katalyzátorů, které by podpořily dolar. Investoři tak budou mít jasno až 13. června, kdy bude zveřejněna zpráva o inflaci v USA, jen den před rozhodnutím Fedu o úrokových sazbách.

PSALI JSME: Americké faktory

(rek)

Další z kategorie Zlato