Zlato (oz) / USD
1 960,37
0,06 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Lupiči keltského zlata byli dopadeni

Detektivové ve východním Německu v okolí Schwerinu zadrželi čtyři podezřelé v souvislosti s krádeží stovek zlatých mincí z Muzea Keltů a Římanů v Bavorsku. Podle vyšetřovatelů jde zcela jistě o lupiče, kteří se v listopadu loňského roku do muzea vloupali a ukradli 483 zlatých mincí a hroudu neopracovaného zlata z doby kolem roku 100 před naším letopočtem a tři další historické mince v celkové hodnotě přes milion eur.

Detektivové ve východním Německu zadrželi čtyři podezřelé v souvislosti s krádeží stovek zlatých mincí z Muzea Keltů a Římanů v Bavorsku. Ilustrační foto: iStock

Zloději se dostali dovnitř a ven aniž by vyvolali poplach. Kriminální policie tehdy uvedla, že byly přestřiženy kabely v telekomunikačním uzlu kilometr od muzea, čímž bylo vyřazeno z provozu asi 1300 místních přípojek.

Technik o tom ve 4 hodiny ráno informoval policii v Ingolstadtu, ale ta se domnívala, že cílem jsou banky, a tak vyslala hlídková auta k nim a nikoli k muzeu. O vloupání se policie dozvěděla až poté, co to pracovníci muzea nahlásili v 10 hodin dopoledne.

Bezpečnostní systémy muzea v Manchingu zaznamenaly, že dveře byly vylomeny o půl druhé v noci a během devíti minut lupiči rozbili vitrínu a poklad odnesli. Přes noc v muzeu nebyl žádný strážce. Poplašný systém byl považován za dostatečné zabezpečení, napsal tehdy deník The New York Times.

PSALI JSME: Zlatý poklad Keltů gang profesionálů nejspíš roztaví

Uloupený poklad byl archeology objeven při vykopávkách v Manchingu poblíž Ingolstadtu v roce 1999. Veřejně byl vystaven o sedm let později. Velikost pokladu naznačovala, že mohlo jít o válečnou truhlu kmenového náčelníka.

Byla nalezena pod základy budovy a byl to největší takový objev učiněný během pravidelných archeologických vykopávek v Německu ve 20. století. Zůstává záhadou, proč bylo tolik zlata uloženo na jednom místě a jak se tam ocitlo.

Dva tisíce let staré mince miskovitého tvaru byly vyrobeny z českého říčního zlata a ukazují na propojení keltského osídlení napříč Evropou. Archeologové po vyloupení muzea doufali, že mince zůstanou v původním stavu a jednou se znovu objeví, protože byly dobře zdokumentované a těžko prodejné.

PSALI JSME: Platili Keltové Germánům za otroky zlatem?

Celková hodnota pokladu se odhaduje na zhruba 1,6 milionu eur. Nejhorší variantou pro archeology bylo případné roztavení mincí, protože tržní hodnota zhruba 3,7 kilogramu zlata by činila asi jen čtvrt milionu eur.

Po lupičích pátral Interpol a Europol a byla zřízena 20členná speciální vyšetřovací jednotka s kódovým označením Oppidum podle latinského výrazu pro keltské osídlení. Během vyšetřování byla údajně část zlatého pokladu zajištěna, uvedl server televize Deutsche Welle. Pokud se to potvrdí, bylo by to velké štěstí.

V roce 2019 se zloději vloupali do slavného muzea Green Vault v Drážďanech a ukradli klenoty v hodnotě přes 100 milionů eur. V roce 2017 lupiči ukradli obří kanadskou zlatou minci v hodnotě několika milionů eur z Bodeho muzea v Berlíně. V obou případech byly zlodějské gangy nakonec dopadeny, ale kořist se nikdy nenašla.

PSALI JSME: Bodeho muzeum: Loupež stokilové zlaté mince

(rek)

Další z kategorie Zlato