Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Rusové vyloučeni z největšího trhu se zlatem

Londýnská asociace trhů se vzácnými kovy (London Bullion Market Association) zveřejnila informaci, že z důvodů „souvisejících s vlastnictvím“ suspendovala ruského zpracovatele neželezných kovů z Jekatěrinburgu ze seznamu certifikovaných dodavatelů zlata a stříbra. Ruská rafinerie spadá pod moskevský konglomerát ZAO Renova, jehož klíčovým akcionářem je dolarový miliardář Viktor Vekselberg.

Ruská rafinerie byla vyškrtnuta ze seznamu certifikovaných dodavatelů vzácných kovů. Foto: iStock

London Bullion Market Association (LBMA) ve svém oznámení uvedla, že ruská rafinerie byla ze seznamu certifikovaných dodavatelů vzácných kovů vyškrtnuta 14. května. Certifikace LBMA znamená, že produkty rafinerie (zejména zlaté a stříbrné cihly) splňují standard požadovaný pro obchodování na největším trhu drahých kovů na světě, kterým je Londýn.

Sdružení LBMA se podle agentury Reuters nevyjádřilo k otázce, zda odebrání akreditace (good delivery) je spojeno se sankcemi vůči Rusku. „Seznam důvěryhodných dodavatelů je průběžně přezkoumáván,“ konstatoval generální ředitel LBMA Ruth Crowell. Spojené státy ruskou firmu připojily na svůj sankční seznam 6. dubna.

Ruského zlata by se nedotkli

„Vyřazení ze seznamu oficiálních dodavatelů podle obchodníků znamená, že pro kupce i prodejce je těžší obchodovat s cihlami (jekatěrinburgského původu) na hlavním trhu drahých kovů,“ uvedla agentura. „Naše společnost by se nedotkla žádných cihel, které nejsou akreditovány LBMA,“ potvrdil Reuters jeden z významných obchodníků s drahými kovy. „Nejspíš se přesunou na sekundární trhy,“ dodal.

Dopad zákazu obchodování na celosvětovém trhu podle dealerů pravděpodobně přinese utlumení obchodů, a tak většina zlata ruského původu zřejmě zůstane na domácím trhu. Rusko podle údajů renomované poradenské firmy Metals Focus v loňském roce vytěžilo 272 tun zlata. Z toho 224 tun přidala ruská centrální banka ke zlatým rezervám. Zlatnický průmysl spotřeboval téměř 40 tun.

(rek)