Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Levné zlato je šancí na vyšší zisk

Srbsko za poslední dva roky výrazně zvýšilo své zlaté a měnové rezervy. V televizním rozhovoru to oznámil prezident země Aleksandar Vučič. Uvedl, že Srbsko mělo v roce 2020 v devizových rezervách 14 tun zlata a nyní už je to téměř třikrát víc. Uložených 38,5 tuny zlata tvoří zhruba 13 procent měnových rezerv.

Srbsko za poslední dva roky výrazně zvýšilo své zlaté a měnové rezervy. Ilustrační foto: Shuttertock.com

Česká národní banka (ČNB) za stejné období navýšila své rezervy ve zlatu z osmi na 11,5 tuny. To však v hodnotě 610 milionů dolarů tvoří zhruba jen půl procenta devizových rezerv v celkové výši 130,5 miliardy dolarů.

Za poslední dva měsíce si naše centrální banka, na rozdíl od Srbska, které v tichosti kupuje 100 až 200 kilogramů zlata měsíčně, žádné zlato nepořídila, ačkoli jeho cena na světových trzích je mimořádně výhodná. Některé centrální banky toho využily dokonce k rekordním nákupům přesahujícím 300 tun zlata.

PSALI JSME: Srbsko chce zvýšit své zásoby zlata na padesát tun. Bude ho díky novému dolu kupovat za lepší cenu

Ještě není pozdě. Banka UBS předpovídá oživení ceny drahého kovu o 13 procent, když očekává, že do konce příštího roku jeho cena dosáhne 1 900 dolarů za unci. Švýcarská investiční banka totiž předpokládá, že americká centrální banka od února zastaví růst úrokových sazeb a do příští zimy je dokonce sníží o 1,75 procenta.

„Vždy je těžké zjistit, zda už jsme dosáhli dna,“ řekl analytik švýcarské banky UBS Joni Teves portálu Business News. „Na druhé straně to znamená, že jakékoli další oslabení zlata v nadcházejících měsících by mělo být v konečném důsledku příležitosti pro vyšší zisk v roce 2023.“

PSALI JSME: Proč Goldman Sachs předpovídá skok ceny zlata až o 30 %

(rek)